„Туркије чука со едно срце“: Mилијарди долари за жртвите од земјотресот

Осум турски телевизиски канали собраа повеќе од 6 милијарди долари за време на акцијата за помош за преживеаните од разорните земјотреси минатата недела што погодија 10 провинции каде живеат 13 милиони луѓе.

неколку часа кампањата успеа да собере повеќе од 6,1 милијарди долари (115,1 милијарди турски лири). Испратени се повеќе од девет милиони СМС-пораки за донација.

Говорејќи во преносот телефонски, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека сите собрани средства ќе бидат искористени за доброто на жртвите.

Тој се надева дека акцијата ќе собере досега невидена сума на донации, додавајќи дека слична кампања ќе биде покрената во Азербејџан и Турската Република Северен Кипар.

Заедничкиот пренос ги собра водечките личности од културата, уметноста, бизнисот и спортот за поддршка на жртвите од земјотресот.

Популарните ТВ ѕвезди од овие канали ја повикаа јавноста да донира за турската агенција за управување со катастрофи АФАД и Турската Црвена полумесечина за акцијата за помош.

Кампањата се пренесуваше на 213 национални и меѓународни телевизиски канали, како и на 562 радио канали.

Банките, авиокомпаниите се приклучуваат на кампањата

Различни организации од јавниот и приватниот сектор како банки и авиокомпании, како и поединци придонесоа за време на кампањата во живо.

Донација од премиерот на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама се вклучи во отворената телевизиска програма во рамките на кампањата „Туркије чука со едно срце“ при што донираше 1 милион евра (1,06 милиони долари).

Обраќајќи се во името на народот на Албанија, Рама рече дека се длабоко тажни поради она што се случи во Туркије.

„Ние сме мала земја, но имаме големо срце. Никогаш нема да заборавиме што направија Туркије и претседателот (Реџеп Таип) Ердоган за нас во 2019 година, кога земјотресот ја погоди Албанија. Подготвени сме да дадеме се од себе за да го поддржиме турскиот народ. Сигурен сум дека благодарение на напорите на Туркије се ќе се постигне“, рече тој.

Најмалку 36.187 лица загинаа, а 105.500 лица беа повредени во двата силни земјотреси што ја погодија јужна Туркије на 6 февруари, според најновите официјални податоци.

Потресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени беа со центар во Кахраманмараш и погодија десет други провинции – Хатај, Газиантеп, Адијаман, Малатија, Адана, Дијарбакир, Килис, Османије, Шанлиурфа и Елазиг. Повеќе од 13 милиони луѓе се погодени од разорните земјотреси.

Во соседна Сирија загинаа најмалку 5.814 луѓе, а над 14.749 беа повредени.

TRT World