ТУРЦИЈА ГИ ОСЛОБОДИ КОМАНДАНТИТЕ НА ​​АЗОВ! Ердоган зад грбот на Путин се договори со Зеленски – МОСКВА Е БЕСНА И НЕ ГО КРИЕ НЕЗАДОВОЛСТВО (ФОТО)

Средбата меѓу украинскиот и турскиот претседател Володимир Зеленски и Реџеп Таип Ердоган неочекувано заврши со враќање на заробените борци од Азов во Украина.

Зеленски на социјалните мрежи објави фотографии со командантите на Азов и 36-та поморска бригада кои беа заробени во комплексот Азовстал за време на борбите во Мариупол во мај 2022 година. Меѓу нив е и Денис Прокопенко, кој беше командант на специјалниот одред на специјалните сили во Азов.

Во септември истата година, затворениците беа интернирани во Турција, каде што беа во домашен притвор. Ова беа условите на договорот со Русија, која ги предаде заробените украински војници, но под услов тие да не учествуваат во понатамошни непријателства. Во исто време, Украина го префрли во Русија бизнисменот Виктор Медведчук, кој е близок до Кремљ.

Се договоривме петмината ослободени команданти на Азов да бидат во удобни услови во Турција до крајот на војната и дека ќе можат да се видат со нивните семејства – рече тогаш Зеленски.

Сепак, петте војници денес полетаа дома откако Зеленски го посети Истанбул.

Канцеларијата на претседателот на Украина денеска соопшти дека ги вратила командантите на Азов и 36-та поморска бригада врз основа на резултатите од преговорите со турската страна.

Зеленски ги пречека полицајците на аеродромот во Истанбул и им честиташе за враќањето.

Честитки! Вие сте нашите херои. Многу ми е драго за вашето враќање во татковината. Слава на Украина – рече шефот на државата кој во текот на летото лично разговараше со секој од војниците и им се заблагодари за храброста и издржливоста.

Москва реагираше бурно.

-Враќањето на командантите на Азов не е ништо друго туку директно кршење на условите од постоечките договори. Условите беа прекршени и од украинската и од турската страна – нагласи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков и нагласи дека интернираните затвореници требало да останат во Турција до крајот на конфликтот.

Според него, никој не ја информирал Русија за трансферот.

Песков нагласи дека Турција е принудена на овој чекор поради неуспехот на вооружените сили на Украина на фронтот.

Одлуката секако е директно поврзана со неуспесите во контраофанзивата. Ова се неуспесите со кои сега секојдневно се соочуваат војниците на режимот во Киев – вели Песков и тврди дека Анкара е под голем притисок пред самитот на НАТО во Вилнус.

На 7 март минатата година руските трупи го опколија Мариупол, а до 21 април речиси целиот град беше освоен. Последните битки се водеа до средината на мај во комплексот Азовстал, каде беа опколени околу две илјади украински војници.