Турција/Претседателски избори: За Ердоган гласале 49,34 отсто од гласачите, според обработени 99,9 отсто од гласачките ливчиња

0

На претседателските избори одржани вчера во Турција, за актуелниот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган гласале 49,34 отсто од гласачите, покажуваат податоците од обработените 99,9 отсто од гласачките ливчиња, јави турската државна телевизија ТРТ.

За главниот ривал на Ердоган – Кемал Килчдароглу, кандидат на опозициската Национална алијанса гласале 44,99 отсто од гласачите. Разликата меѓу ривалите е нешто под 4,5 проценти.

Третиот кандидат на Алијансата АТА Синан Оган доби поддршка од 5,23 отсто од гласачите.

За да победи во првиот круг, кандидатот мора да добие 50 отсто плус еден глас. Вториот круг од претседателските избори треба да се одржи на 28 мај.

Се уште трае пребројувањето на гласовите од странство.