Уапсени изведувачи на зградата урната од земјотресот во Газиантеп

Во Газиантеп, по разорните земјотреси, продолжува истрагата за уништените згради на Јавното обвинителство

Уапсени се Али Емре и Ахмет Јилдиз (Јилдиз), изведувачи на зградата Емре, која беше уништена од земјотресот во Газиантеп, јавува Анадолија.

Во Газиантеп, по разорните земјотреси, продолжува истрагата за уништените објекти на Јавното обвинителство.

Во рамки на истрагата приведени се двајца изведувачи на зградата Емре која беше урната поради земјотресот.

Најмалку 40.689 граѓани загинаа во разорните земјотреси на југот на Турција.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер, со епицентар во провинцијата Кахраманмарас, погодија 11 провинции, уништувајќи илјадници згради и погодувајќи повеќе од 13 милиони луѓе.

Најмалку 5.840 луѓе загинаа во Сирија.