Уапсен е вујкото КОЈ ЈА СИЛУВАЛ МАРИЈА, А ПОТОА ЈА УБИЛ! Монструмот изговорил СТРАШНИ ЗБОРОВИ кога го донеле: СИТЕ СЕ ЗГРОЗЕНИ

„Извинете, бев пијан“, наводно биле првите зборови на вујкото на осумгодишната Марија, чие тело синоќа било пронајдено во атар на село во Ботошанско.

Вујкото (32) кој денеска бил уапсен под сомнение дека ја силувал девојката, а потоа ја убил и ја фрлил во грмушките, цела ноќ се криел од полицијата, а потоа конечно бил фатен недалеку од местото на злосторството.

Полицијата го забележала во грмушките, а кога почнала да го покорува, тој почнал да бега. Биле испукани и предупредувачки истрели, по што осомничениот бил совладан и со лисици на рацете.

Според романските медиуми, осомничениот веднаш почнал „да го обвинува алкохолот за злосторството“.

„Знаев дека ме барате, цела ноќ се криев во шумата. Ќе се предадам “, тврди осомничениот кој претходно го ловеле во високата трева затоа што бегал и покрај испуканите истрели и наредби да запре.

Веднаш бил приведен кај обвинителот каде наводно рекол дека „се жали за тоа што го направил под дејство на алкохол“.

Се очекува да му биде одреден притвор.

Оние кои го познаваат семејството се шокирани од се што се случило.

„Го знам тоа семејство многу добро, го познавам! Имаа малку конфликт, пиеше, знаеше да прави скандали, но вакво нешто никогаш не очекувавме“, вели жител на селото, кој учествувал во потрагата по девојчето.

Да потсетиме, малата Марија синоќа околу 20 часот отишла кај својот вујко да земе нешто, но не се вратила. По некое време, родителите ја испратиле сестрата на Марија кај нејзиниот вујко, која набрзо се вратила и рекла дека „не ги нашла“.

Родителите во паника тргнале во потрага по детето, а по еден час, кога не го нашле, алармирале полиција.

Детето било пронајдено во текот на ноќта. Наводно била полугола и крвава, а се сомнева дека и детето било силувано.