УАПСЕН РУСКИ ВОЈНИК ВО ХАРКОВ: Шест месеци се криел во напуштени згради од украинските сили!

0

Приведен е руски војник кој тврди дека шест месеци се криел во областа Харков во североисточна Украина, соопшти денеска украинската полиција.

Припадниците на украинските вооружени сили го запреле 42-годишниот војник додека патролирале во областа Купјанск, која беше заземена од украинските сили во септември минатата година, соопшти регионалната полиција во Харков, пренесе Би-би-си.

Уапсениот руски војник на полицијата и рекол дека се крие во напуштени згради, а полицијата подоцна открила дека уапсениот, кој бил облечен во цивилна облека, бил припадник на руската 27-ма гардиска бригада со моторизирана пушка и жител на московскиот регион. .

Украинската полиција соопшти дека е покрената дополнителна истрага во локалната полициска станица.