УБОДОТ МУ ПОМИНА НИЗ ГРАДИТЕ КАКО ВРЕЛ НОЖ НИЗ ПУТЕР! Снимена смртта на ЛОВЕЦОТ НА КРОКОДИЛИ (ФОТО)

0

Локацијата на видео снимката на која се прикажува трагичната смрт на Стив Ирвин останува мистерија 17 години откако бодежот го уби саканиот австралиски заштитник на природата. За потсетување, Ирвин на 4 септември 2006 година, на гребенот Бат во близина на Порт Даглас, беше искасан од раж додека снимаше ново телевизиско шоу.

Филмските екипи работеа очајно за да се обидат да го спасат пред да го однесат на брегот, каде што болничарите му вршеа реанимација. Ирвин починал пред да стигне во болница. Целиот инцидент беше снимен на камера, снимките беа предадени на властите за да помогнат во нивната истрага, но снимката се уште не е објавена во јавноста, најмногу поради желбите на неговите блиски пријатели и семејството.

  • Снимката никогаш нема да ја види светлината на денот. Никогаш. Го гледав видеото, но не сакам да го гледам повторно – изјави најдобриот пријател и режисер на Ирвин, Џон Стејнтон на Лери Кинг во 2006 година.

Ирвин нуркаше тој ден на снимањето за неговото ново шоу. Фокусот на тимот беше смртоносната тигреста ајкула. Откако не успеа да ја најде, Ирвин наместо тоа се сврте кон џиновскиот раж од речиси два и пол метри за да сними друг проект на кој работеше. Стив Ирвин пливаше над него, а тие се вообичаено се безопасни во повеќето случаи. Во еден момент, ражот му ги прободе градите со боцка, очигледно мислејќи дека е ајкула.

Морските ражови обично користат боцки, кои се всушност три отровни ‘рбетни сечила во опашката, како одбранбен механизам кога некој им се заканува или кога ќе ги згазне. Ражот му ги прободе градите со боцки и му го прободе со отровниот шил директно во срцето.

  • Боцката му помина низ градите како врел нож низ путер – изјави камерманот на Ирвин, Џастин Лајонс, кој го сними трагичниот инцидент.

Ирвин му рекол на својот тим дека воздухот му ги „дупнал белите дробови“ откако бил погоден, не сфаќајќи дека наместо тоа го погодил неговото срце.

  • Веројатно морскиот раж помисли од сенката на Стив дека се работи за тигреста ајкула, која често ги напаѓа, па во одбрана почнала таа да го напаѓа. Додека се враќаме со чамецот, му реков на еден од екипажот да ја стави раката врз раната и постојано му кажувавме на Ирвин: „Помисли на твоите деца, Стив, држи се, држи се, држи се“. Тој само некако смирено погледна и рече: „Умирам“. И тоа беше последното што го кажа – изјави камерманот.

Се е снимено бидејќи тоа било желба на самиот Ирвин. Застрашувачката снимка веднаш била предадена на властите кои ја истражувале неговата смрт. Биографот Тими Донован рече дека Ирвин секогаш им кажувал на луѓето „ќе биде тажен ако никој не ја сними неговата смрт“.

Сите до една копија од снимката на која е снимена смртта на Ирвин, биле уништени веднаш по истрагата. Се вели дека на неговата сопруга и е предаден последниот примерок. Таа за магазинот You во 2018 година изјави: „По смртта на Стив, 100 милиони гледачи го гледаа видеото од неговата смрт што беше објавено на YouTube. Тој филм беше целосна измислица која ја искористи тагата на луѓето. Никогаш не сум ја видел вистинската снимка. Зошто би го правела тоа? Знам како почина мојот сопруг и ми олесна што децата не беа на бродот како што обично беа, ќе беше ужасно да беа сведоци на тоа“.

Според неа, сè уште има копија некаде во полицискиот трезор.