УЕФА отвори истрага за хулиганскиот напад над Дмитровиќ во Лига Европа

0

УЕФА денеска отвори истрага за големиот инцидент што се случи во Ајндховен. Навивач на ПСВ истрча на теренот и го удри голманот на Севилја, Марко Дмитровиќ за време на натпреварот од Лига Европа.

Инцидентот се случи во второто полувреме кога еден хулиган му побегна на обезбедување, втрча на теренот и од зад грб го нападна српскиот голман. Дмитровиќ успеа да го совлада и да го собори, а потоа пристигнаа играчите на двете екипи, но и обезбедувањето.

Дмитровиќ го продолжи натпреварот, неговиот тим загуби со 0:2, но сепак се пласираше во осминафиналето на Лига Европа, откако го доби првиот натпревар со 3:0.
Српскиот голман по натпреварот изјави дека „никогаш не е убаво“ да се гледаат вакви сцени на фудбалските стадиони

Севилја во осминифиналето на Лига Европа ќе игра против Фенербахче.