Ужас на Филипините: За време на католичката миса експлодирала бомба, четири лица загинале!

0

Во експлозија на бомба за време на католичка миса во образовна институција во градот Марави на југот на Филипините, четири лица загинаа, а неколку луѓе се ранети Филипинските власти денеска ја подигнаа состојбата на готовност на безбедносните служби на највисоко ниво.

-Најостро го осудувам бесмисленото грозоморно злосторство извршено од странски терористи. Екстремистите кои вршат насилство врз невините секогаш ќе ги сметаме за непријатели на нашето општество – изјави филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Џуниор, пренесува Ројтерс.

Експлозијата во градот, кој беше контролиран од милитантите на Исламската држава пет месеци во 2017 година , се случи по убиството на 11 екстремисти во петокот, во воена операција во провинцијата Магуинданао дел Сур, на околу 200 километри од Марави.

Повикувајќи на смиреност, Маркос објави на платформата X (Твитер) дека им наредил на полицијата и војската да „обезбедат заштита и безбедност на цивилите и ранливите заедници“.

– Бидете сигурни дека сторителите на овој безмилосен чин ќе ги изведеме пред лицето на правдата – изјави генералот на филипинската армија Габриел Вирај Трети, оценувајќи дека станува збор за „терористички чин“.