Украина: Русите го нападнаа Киев со ракетите Кинжал, сите ги соборивме

– Во најновиот руски напад врз Киев беа соборени 12 проектили и двe беспилотни летала, соопшти украинското воздухопловство.

Според нив прелиминарните информации покажуваат дека се уништени шест воздушни балистички ракети Кинжал и шест крстосувачки ракети Калибр.

Кинжал или Кх-47 се балистички ракети кои се лансираат од воздух и имаат дострел од околу две илјади километри, а се движат со околу десетпати поголема брзина од звукот. 

Африканската мировна делегација која е денеска во Украина се засолни во хотелско засолниште поради експлозиите. 

Се очекува јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса денеска да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, а утре да отпатува за Русија на разговори со Путин.