Украинците ги добија тенковите, а сега имаат нови желби: “Ако ги добиеме, предностите на бојното поле ќе бидат огромни”

0

Освен нуклеарното оружје, не остана ништо што нема да го добиеме, изјави Јури Сак, советник на украинскиот министер за одбрана

Украина сега ќе бара борбени авиони од четвртата генерација, како американскиот Ф-16, откако ќе обезбеди борбени тенкови, изјави Јури Сак, советник на украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Украина доби големо засилување на своите сили во средата кога Германија и Соединетите држави објавија дека ќе испратат тенкови во Киев, ставајќи крај на неколкунеделниот дипломатски ќор-сокак околу ова прашање.

„Следната голема работа сега ќе бидат борбените авиони“, изјави Сак за Ројтерс во телефонско интервју.

Воздухопловните сили на Украина располагаат со флота од застарени борбени авиони од советската ера кои биле произведени пред Киев да прогласи независност пред повеќе од 31 година.

Воени авиони се користат за пресретнување и напад на руски позиции

„Ако ги добиеме (западните борбени авиони), предностите на бојното поле ќе бидат огромни… Не се работи само за Ф-16 (американски повеќенаменски борбени авиони): авиони од четврта генерација, тоа е она што го сакаме“, рече Сак. .

Западната воена поддршка беше од витално значење за Киев и се развиваше брзо за време на војната. Пред инвазијата, дури и идејата за снабдување со оружје на Украина беше многу контроверзна, но западните испораки оттогаш кршеа табу по табу.

„Не сакаа да ни дадат тешка артилерија, потоа ни ја дадоа. Не сакаа да ни дадат системи Химарс, потоа дадоа. Не сакаа да ни дадат тенкови, сега ни даваат тенкови. Освен нуклеарното оружје, не остана ништо што нема да го добиеме“, рече тој.

Украина, која беше нападната од Русија во февруари минатата година, исто така сака да добие ракети со долг дострел од Запад.

Москва бурно реагираше во средата откако Германија одобри испорака на тенкови Леопард 2 на Украина, во одлука која сигурно ќе ја зајакне офанзивната моќ на Украина.

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Финер, изјави за МСНБЦ во четвртокот дека Соединетите држави ќе разговараат за идејата за испраќање борбени авиони „многу внимателно“ со Киев и нивните сојузници.

„Сè уште не сме одлучиле или отфрливме какви било конкретни системи. Се обидовме да ја прилагодиме нашата помош на фазата на борбата во која се наоѓаат Украинците“, рече Финер.

И покрај недостатокот на значителен опиплив напредок во ова прашање, украинските воздухопловни сили упорно бараа подобри авиони во текот на целата војна.

Украинскиот пилот со кодно име Џус минатиот месец изјави за Ројтерс дека многу негови врсници во воздухопловните сили земаат часови по англиски во слободното време во очекување дека Киев еден ден ќе добие странски авиони како што е борбениот авион Ф-16.