УНГАРИЈА ГИ СУСПЕНДИРА ЛЕТОВИТЕ ЗА МОЛДАВИЈА! Европа во страв од нов конфликт и ДЕСТРУКТИВНА ЕКСПЛОЗИЈА како Хирошима, (ФОТО)

Молдавците се загрижени.

Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија објави дека вооружените сили на Придњестровје поставиле експлозиви во сите складишта за оружје во отцепениот регион, вклучително и складиштето за муниција во Кобасна, така што доколку започне каква било воена операција, тоа би предизвикало катастрофални штети во делови. на Молдавија, Придњестровје и Украина .

Патем, складиштето за муниција во Кобасна е најголемо во Источна Европа и содржи до 20.000 тони оружје и муниција од советската ера. Се верува дека го обезбедуваат околу 1.500 руски војници.

Уште од почетокот на рускиот конфликт со Украина, во Молдавија расте загриженоста за складиштето за муниција во Кобасна, а некои веруваат дека оружјето таму би можело да се користи во потенцијален иден воен конфликт.

Покрај тоа, Академијата на науките на Молдавија утврди дека експлозијата на оружјето, кое се наоѓа во складиштето за муниција, кое одамна е истечено, ќе биде еквивалентно на атомското бомбардирање на Хирошима и Нагасаки . Загриженоста за таков настан се зголеми по експлозијата во Бејрут во 2020 година.

Ги прекинуваат летовите

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија „ Виз ер“ денеска објави дека од 14 март ќе ги прекине летовите кон главниот град на Молдавија Кишињев поради загриженост за безбедноста на воздушниот простор.

Безбедноста на патниците и членовите на екипажот останува приоритет на „Виз ер“ и поради неодамнешните настани во Молдавија и зголемениот ризик во воздушниот простор на таа земја, донесена е одлука да се прекинат сите летови за Кишињев од 14 март, според изјава.

Властите за цивилна авијација на Молдавија соопштија дека одлуката е ненадејна и за жалење, објави Ројтерс.

„Виз ер“ изјави дека ќе воведе дополнителни летови од романскиот град Јаши како замена, вклучително и нови услуги за Берлин, и повеќе летови до Барселона, Милано, Бергамо, Болоња, Рим, Дортмунд, Ларнака, Лондон и Тревизо.

Молдавскиот министер за надворешни работи Нико Попеску во средата рече дека Молдавија е подготвена за, како што рече, „целосниот спектар на закани“, поради стравувањата дека Русија би можела да ги интензивира напорите за дестабилизација на земјата.

Тензиите меѓу Русија и Молдавија се зголемија неодамна откако руските ракети насочени кон Украина навлегоа во воздушниот простор на Молдавија.