УНГАРИЈА НИКАКО НЕ ПОДЛЕГНУВА НА ПРИТИСОЦИТЕ ОД БРИСЕЛ! Сијарто испрати силна порака до ЕУ: Не станува збор за обезбедување ПАРИЧНА помош

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто смета дека последните неколку денови и недели повеќепати докажале дека војната меѓу Русија и Украина нема решение на бојното поле и дека бројот на жртви само се зголемува.

Унгарија е против давање на Украина 5 милијарди евра воена помош од Европскиот фонд за мир (ЕПФ) , вонбуџетскиот механизам за финансирање на Европската унија (ЕУ), во следните неколку години, и очекува „жестоки дебати“ за прашање на претстојниот самит на лидерите на ЕУ во Брисел на 1 февруари, изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

„Ова е првпат оваа година Советот на ЕУ за надворешни работи да се состане. Агендата вклучува, се разбира, два главни безбедносни предизвици што го загрозуваат нашиот континент: војната во Украина и конфликтот на Блискиот исток . Ќе има жестоки дебати , бидејќи за жал провоената партија во „Брисел продолжува да предлага да се обврземе да испорачуваме оружје на Украина многу години, а досега за 5 милијарди евра“, напиша Сијарто на социјалните мрежи.

Петер Сијарто

Будимпешта претходно најави дека нема да поддржи доделување на уште еден пакет воена помош за Украина во износ од 500 милиони евра од ЕПФ се додека моменталната ситуација околу најголемиот унгарски заемодавател ОТП банка остане нерешена. Украина ја наведе банката како меѓународен спонзор на војната, но подоцна беше отстранета од црната листа на Киев.

Будимпешта сега бара гаранции од Киев дека ваквото ставање на црната листа на ОТП банка или други унгарски компании нема да се повтори во иднина. Покрај тоа, Унгарија не поддржува давање на Украина 50 милијарди евра финансиска помош од буџетот на ЕУ за 2024-2027 година, туку наместо тоа предлага таквата помош да се обезбедува постепено и со строга контрола врз трошењето на средствата.

Сијарто смета дека воената хистерија е иста. Смета и дека последните неколку денови и недели повеќепати докажаа дека оваа војна нема решение на бојното поле и дека бројот на загинати само се зголемува.

Колку подолго трае војната, толку повеќе жртви ќе има“, додаде министерот за надворешни работи.

Тој потсети и дека министрите за надворешни работи на ЕУ планираат да разговараат за ситуацијата на Блискиот Исток во Брисел.

„Се надевам дека порано или подоцна ќе дојдеме до точка каде што сите ќе разберат дека успехот на антитерористичката операција им служи на интересите не само на Израел, туку и на целиот свет. Мораме да обезбедиме дека нема терористички напад како оној што уништениот Израел на почетокот на октомври ќе се повтори каде било во светот“, заклучи Сијарто.