УСПЕХ ИЛИ ПИРОВА ПОБЕДА, БИТКАТА ЗА СОЛЕДАР Е “СТАПИЦА” ЗА РУСКИТЕ СИЛИ? Украинците тврдат: “Наша задача е да го исцрпиме непријателот”

Како што напредуваат московските сили, Русија и Украина продолжуваат да дебатираат кој има контрола над градот Соледар каде има наоѓалиште на сол, додека сцени на уништување и жестоки борби се гледаат на линијата на фронтот во источна Украина.

Во текот на изминатата недела, Русија постојано изнесе тврдења за контрола над Соледар, што украинските власти го оспорија. Тие тврдат дека нивните сили не го напуштиле градот и продолжуваат со борбите.

Руското Министерство за одбрана на 13 јануари тврдеше дека го зазело Соледар, но Киев брзо го оспори тоа тврдење. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека борбата за градот и другите „на истокот на нашата земја продолжува“.

Повеќекратни извештаи од руски воени дописници и блогери кои ги споделија своите геолокации преку Telegram, платформа за пораки, велат дека руските сили го зазеле речиси целиот Соледар.

Сепак, се чини дека украинските сили сè уште се спротивставуваат на нападите на северозападниот раб на градот, а украинската 46-та воздушна јуришна бригада вели дека борците се опколени, но се борат.

Володимир Назаренко, заменик командант на баталјонот на Националната гарда на Украина, изјави за Current Time, руската мрежа на Радио Слободна Европа во соработка со Гласот на Америка, дека тешките борби во Соледар веќе уништиле голем дел од градот и околината. област, но дека украинските сили биле решени да ги „нокаутираат“ Русите од нивните позиции.

  • Соледар сега е само неколку квадратни километри опожарена земја и неколку ниви. Се чини дека има едвај една зграда останата недопрена, рече тој.

Воените аналитичари ја доведуваат во прашање стратешката вредност на Соледар или блискиот Бахмут, кој исто така беше место на некои од најинтензивните борби во војната во последните недели.

Сепак, рускиот напредок би бил добра вест за Кремљ по серијата засрамувачки неуспеси и руските сили кои не можеа да освојат ниту еден град во Украина од јули 2022 година.

Среде притисокот на теренот, во битките за двете места загинаа илјадници војници од двете страни. Назаренко наведува дека секое руско достигнување на Источниот фронт би било пирова победа со оглед на тоа колку е тешко за Москва да одржи каков било напредок по толку тешки загуби.

  • Наша задача е да го исцрпиме непријателот. Бахмут и таргетирањето на Бахмут беше еден вид стапица за непријателот… Порано или подоцна ќе останат без пари, рече Назаренко.

„Крвава бања“

И Соледар и Бахмут се во фокусот на жестока артилериска битка од крајот на летото, а украинските власти опишаа бранови руски војници кои беа пуштени на колењето за да ги заземат местата.

Додека украинските власти рекоа дека битките за Соледар и Бахмут се дел од стратегијата за окупација и нанесување непропорционални загуби на руските сили, борбите исто така апсорбираа илјадници украински војници кои би можеле да бидат распоредени на друго место.

Во Соледар речиси и да нема згради, рече Зеленски за време на обраќањето до Украинците на 13 јануари, во кое опиша мрачни сцени од ракетни напади и улици преполни со трупови.

Андриј Јермак, началникот на кабинетот на Зеленски, ги спореди борбите со борбите во Верден, најдолгата битка во Првата светска војна. Гувернерот на Доњецк, Павло Кириленко, областа ја нарече „крвава бања“.

И руските и украинските власти соопштија дека евакуираат цивили. Кириленко рече дека само околу 600 жители остануваат во Соледар, во споредба со предвоеното население од повеќе од 10.000. Неколку руски новински агенции објавија дека нивните сили веќе евакуирале 170 луѓе од соседните градови и села и ги однеле на позиции на истокот на окупираната територија.

Додека аналитичарите продолжуваат да ја преиспитуваат стратешката важност на жестоките борби за Соледар и Бахмут, Русија инвестираше многу во напорите да ги освои источните градови, кои имаат симболична вредност за Кремљ во услови на неговото слабо досие на бојното поле.

Според анализата од 13 јануари на Институтот за проучување на војната (тинк-тенк со седиште во САД), се чинеше веројатно дека руските сили ќе можат да го контролираат Соледар, но големите загуби ќе го направат „неверојатно да сигнализираат неизбежен руски опкружување на Бахмут“.

Тензии меѓу руските фракции

Битката кај Соледар, исто така, ги разоткри поделбите меѓу нејзините редовни сили и платеничката група на Вагнер.

Неколку месеци Вагнер се обидувал да го заземе Соледар и соседниот град Бахмут, што би било симболична победа за платеничката група и нејзиниот водач Евгениј Пригожин.

Многу аналитичари велат дека Пригожин се надева дека ќе ја зајакне својата политичка позиција во Москва и ќе обезбеди победа за односите со јавноста во процесот, покажувајќи дека неговите сили се способни да заземат територија каде што руските трупи заглавија.

Ова предизвика судир меѓу фракциите оваа недела, бидејќи двете страни се обидоа да ја преземат заслугата за рускиот напредок.

Кога руското Министерство за одбрана објави дека нејзините војници ја презеле контролата врз Соледар на 13 јануари, во соопштението не се споменува дека Вагнер бил дел од операцијата.

Набргу потоа, Андреј Трошев, висок командант на Вагнер, го обвини Министерството за кражба на „туѓи достигнувања“ во објава на Телеграм.

Три дена претходно, Пригожин тврдеше дека борците на Вагнер се одговорни за падот на Соледар, а потоа не ги спомна редовните руски сили, сè до 13 јануари кога на својот профил на Телеграм ја осуди руската воена команда.

  • Изгледа дека три армии се борат [на истокот на Украина]: украинската армија и две руски кои слабо комуницираат, па дури и се натпреваруваат едни со други, рече Олга Романова, шеф на Фондацијата Русија зад решетки, за Current Time, објави РСЕ.

Американските власти процениле дека 4.000 од 50.000 платеници на Вагнер биле убиени на фронтот долж Соледар и Бахмут, а 10.000 биле повредени. Додека битките покажаа пукнатини меѓу силите на Москва, потпирањето на Вагнер групата кај Соледар им овозможи на другите руски единици да дејствуваат на друго место.

Руското Министерство за одбрана ќе продолжи да му дава на Вагнер дел од заслугите за напредувањето на бојното поле по избувнувањето на Пригожин, но Романова вели дека фракционерството прикажано во Соледар не стивнува.

Илјадници затвореници му се придружија на Вагнер во последниве месеци, а се појавија снимки од Пригожин како лично регрутира од затворите низ Русија. Затворениците го сочинуваа најголемиот дел од новите регрути за платеничката група, а поради големите загуби во последно време, нејзините редови се разредени.

Вагнер, исто така, јавно егзекутираше дезертери и непослушни војници од неговите редови, според поранешните затвореници заробени од украинската војска и видени на видеата објавени од платеничката група.

Романова вели дека загубите на бојното поле и наводните егзекуции му наштетиле на способноста на Вагнер да регрутира, дури и во затворите каде што на затворениците им било понудено да менуваат долги затворски казни борејќи се во Украина.

  • Регрутирањето многу забави на крајот на декември, кога почнаа да кружат повеќе снимки од вонсудски егзекуции. Се чини дека овие егзекуции ги натераа луѓето да престанат да бегаат или да се предаваат во Украина, но тие исто така речиси го прекинаа регрутирањето, рече таа.