УШТЕ ЕДЕН УКРАИНСКИ ГРАД СЕ ЗАКАНУВА ДА СТАНЕ НОВ БАХМУТ: Пригожин испрати драматично писмо до Шојгу, Киев подготвува голем напад

0

Битката за Бахмут трае од летото, но градот се уште не паднал и продолжуваат жестоките борби.

Руската армија се обидува да освои два града, на линијата на фронтот. Крвавата битка за Бахмут трае веќе осум месеци, а за градот Авдијивка од 2014 година. Двата града, оддалечени само 60 километри, пружаат отпор и тврдат дека нема да паднат.

Авдијевка е на „руската агенда“ откако избија борби меѓу силите на Киев и сепаратистите поддржани од Кремљ. Градот се наоѓа на само 13 километри од Доњецк, главниот град на истоимениот регион под руска контрола.

Пред инвазијата во февруари 2022 година, имаше 30.000 жители, а сега има само 2.300 луѓе, од кои 1.960 живеат од социјална помош.

– Ситуацијата постојано се влошува. Русите сега користат X-59, X-101, X-555, C-300. Ова никогаш порано не било случај. Не гаѓаат со 10 до 12 проектили дневно, ако не и 14 – рекол градоначалникот на тој град, набројувајќи го руското оружје со долг дострел.

Руслан Сурнов, кој раководи со центарот за помош, вели дека проектилите стануваат се побројни, исто како и штетата. Зградите буквално се уриваат. Овде веројатно ќе уништат се.

– Градот е на првата линија повеќе од осум години. Има многу сериозна линија на утврдувања, сите бетонски, со бункери. Ова е вистинска тврдина. Подобро е заштитен од Бахмут. Бахмут најмногу има ровови, овде имаме бункери – рече Сурнов.

Од друга страна, украинската армија во понеделникот објави дека ситуацијата во градот се влошува и дека градот наскоро би можел да стане „уште еден Бахмут“.

– Непријателот постојано се обидува да ја опколи Авдијивка. Се согласувам со моите колеги од Обединетото Кралство дека Авдијивка наскоро би можел да стане вториот Бахмут, тоа е точно – изјави Олексиј Дмитрашкивски, воен портпарол.

Тој, исто така, додаде дека Русија „трпи доста сериозни загуби“ тврдејќи дека ги користи „своите последни резерви“ .

Битката за Бахмут трае од летото, но градот се уште не паднал и продолжуваат жестоките борби. Евгениј Пригожин, основачот и шефот на платеничката група Вагнер чии трупи се борат во Бахмут, му пишал на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, во кој изјавил дека вагнерите држат 70 отсто од Бахмут.

Меѓутоа, бидејќи Пригожин постојано најавуваше крај на битката и „ослободување на градот“, сега прашање е колку може да му се верува.

Во писмото, Пригожин го предупредил Шојгу дека Киев планира офанзива за отсекување на силите на групата на Вагнер од главното тело на московските трупи.

Шефот на платеничката група на вчерашната прес-конференција тврдеше дека „се планира напад од големи размери кон крајот на овој месец или почетокот на април“ .

– Ве замолувам да ги преземете сите неопходни мерки за да спречите отсекување на приватната воена група „Вагнер“ од главните сили на руската армија, што ќе доведе до негативни последици за специјалната воена операција – рече Пригожин.