ФЕНОМЕН НА НЕБОТО НАД ТУРЦИЈА Луѓето забележале необичен феномен за време на разорниот ЗЕМЈОТРЕС, сите се прашуваат што е ова, науката нема објаснување

Турција вчераутро ја погодија два разорни земјотреси, има многу жртви и повредени. Влијанијата беа почувствувани и во соседните земји, особено во Сирија. За време на земјотресот на небото над Турција, снимен е необичен феномен, видео од истиот кружи на социјалните мрежи.

Кога јужниот дел на Турција го потресе силен земјотрес од дури 7,8 степени според Рихтеровата скала, на небото се појавија молњи, овие блесоци беа снимени од камера, а оваа појава на англиски се нарекува „земјотресни светла“ – EQL.

Геофизичарите не го сфатиле целосно овој феномен. Се претпоставува дека светлата на земјотресот се случуваат ако во близина има голема пукнатина во земјата, додека други сметаат дека се работи за електричен лак предизвикан од тресење на електрични водови, пишува Јутарњи хр.

Нивото четири е на сила во Турција, што подразбира висок степен на опасност и потреба од меѓународна помош. По трагедијата во Турција, бројни локални познати личности се јавија барајќи помош, меѓу нив Туба Букуистун, Бурка Озчивит и Мелиса Памук, кои вчера на Твитер напишаа дека нејзината баба и тетка и се заробени во зградата и апелираа до сите да му помогнат на нејзиното семејство.