Фергусон и Венгер во Куќата на славни на Премиер лигата

 Легендарните фудбалски стратези Алекс Фергусон и Арсен Венгер се примени денеска во Куќата на славни на Премиер лигата со што станаа први тренери со такво признание.

Сер Алекс Фергусон е најуспешниот тренер во историјата на Премиер лигата предводејќи го Манчестер јунајтед од 1986 до 2013 година и во тој период на клубот од „Олд Трафорд“ му донесе 13 шампионски титули.

На 810 натпревари колку што Фергусон го предводеше Манчестер јунајтед во Премиер лигата забележа 528 победи што е апсолутен рекорд на лигата.

„Навистина сум пресреќен поради ова признание, кое не е само мое. Зад сето тоа стојат целиот клуб, тогашното клупско раководство, моите помошници во стручниот штаб и, секако, играчите“, изјави 81-годишниот Фергусон по повод признанието.

Французинот Арсен Венгер (73) седеше на клупата на Арсенал 22 сезони во континуитет од 1996 до 2018 година, што е тренерски рекорд во Премиер лигата. Венгер со 828 натпревари на клупата на лондонскиот клуб, исто така, го држи рекордот на лигата во која забележа 476 победи. Освои три шампионски титули со Арсенал од кои особен ќе остане запаметена титулата во сезоната 2003/04 која клубот ја освои без пораз.

„Им благодарам на сите за ова огромно признание. Би сакал да останам запаметен како тренер и човек кој исклучително многу го сакаше Арсенал, личност која ги почитуваше вредностите на клубот, но, истовремено, и го остави во позицијата од која може да напредува и да биде сè подобар“, рече Венгер по повод приемот во Куќатa на славни на англискиот клупски фудбал.