ФОТОГРАФИЈАТА КОЈА ЧЕКАШЕ 17 ГОДИНИ ДА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: БЛАГОСЛОВОТ НА МЕСИ ЗА БЕБЕТО ЛАМИН

Неверојатни работи им се случуваат на оние кои се родени за големи дела

За некои тоа едноставно е запишано во ѕвездите. Секако, напорната работа не е доведена во прашање, на патот кон врвот ве очекуваат огромни жртви, но за Ламин Јамал ​​тоа како да е врежано во судбината.

Со 16 години и 362 дена стана најмладиот стрелец во историјата на европските првенства – а како постигна гол е приказна сама по себе – тој е најмладиот асистент на континенталните натпреварувања, најмладиот учесник, беше и најмладиот дебитант во Ел Класико, најмладиот стрелец во Примера, најмладиот асистент во Барселона, најмладиот играч со 50 натпревари во дресот на каталонскиот гигант, најмладиот играч во нокаут натпреварот од Лигата на шампионите…

… и беше во прегратките на Лионел Меси.

Дури и како бебе. Додека Аргентинецот, чии височини ќе се обиде да ги достигне, созреа во веројатно најголемиот фудбалер на 21 век. Како дојде? Зошто? И како се појави таа фотографија токму сега?

Одговорот на последното прашање е едноставен: Тоа беше објавено на Инстаграм од таткото на Ламин, Мунир Насрауи – тој е роден во 1989 година. А фотографијата? Создаден е во декември 2007 година и чекаше 17 години за да го обиколи целиот свет.

Беше навистина тешко да ја фотографирамМорав да се испотам, се смее Џоан Монфорт во изјава за Атлетик пред да објасни.

Меси и до ден денес е срамежлив. И тогаш тој беше многу повеќе срамежлив. И тогаш се наоѓаше во соба со мало бебе и леген полн со вода. И мајката на бебето. На почетокот немаше многу интеракција. Никому не му беше лесно. Но, малку по малку, тоа почна да се случува и на крајот се покажа навистина добро“ .

Монфор, сега фотограф на мадридски Ас , беше ангажиран во 2007 година да го фотографира календарот на Фондацијата Барселона и каталонскиот дневен весник Диарио Спорт. Сите приходи од продажбата на календарот беа наменети за добротворни цели, УНИЦЕФ и разни невладини организации во регионот.

Фудбалерите на Барселона се фотографираа со децата. Со текот на годините, стотици семејства учествуваа. А повеќето од фотографиите исчезнаа, освен во домовите на среќните родители. Така ќе завршеше онаа во која Меси го држи Џамал, доколку Ламин во меѓувреме не прераснеше во најсветлиот фудбалски дијамант во Европа.

Се разбира, Монфорт не ни знаел дека го слика Ламин Џамал . А кога поранешен колега од Диарио Спорт му се јави…

„ Ме праша: „Дали е ова твоја фотографија? Потврдувам дека е. Го прашувам: „Кое е бебето? Почнува да се смее и да вика: „Ламин, Ламин“. Ми кажа дека татко ја закачил фотографијата. Не можеа да поверуваат во Diario Sport. Ниту тие не знаеја што имаат. Сите бевме изненадени “.

Не е ни чудо. Ламин имаше само шест месеци. Мајката на Шила Ебан мораше да биде таму за да го смири бебето. Меси веќе имаше две титули во Ла Лига во џебот, но сепак беше во сенка на Роналдињо, Самуел Ето, Чави, Андрес Иниеста …

Никој не можеше да замисли тогаш каде ќе биде ова бебе денес, ниту каков ќе стане Меси. Тоа е судбина“.