ФОТО | Во Хрватска трактор со матуранти излетал од патот: 16 повредени, двајца морале да бидат оперирани

0

Утрово се случила сообраќајна несреќа за време на прославата. Повредени се 16 матуранти, а 14 од нив се пренесени во болницата во Пула. Двајца од нив се пренесени во болницата во Риека.

Ирена Хрстиќ, директорка на болницата во Пула, за новинарите изјави дека тројца остануваат во болница, а сега се проценува што ќе биде со другите, но дека најверојатно ќе бидат пуштени на домашна нега.

Од тројцата што ќе останат, двајца ќе бидат оперирани, еден поради скршеница на екстремитет. Сепак, тие се стабилни и не се во опасност. Ниту едно од децата нема повреда на главата.

Од 14 примени, 11 се девојчиња, а три се момчиња.

Хрстиќ рече дека четворица дошле во болница во придружба на нивните родители, а останатите биле донесени со брза помош.

„Ничиј живот не е во опасност и според обработката што ја направивме досега не требаше да биде поинаку. Сите се на возраст од 17 до 19 години“, додаде таа.

Тракторот се превртел

Како што ни соопштија претходно од полицијата, тракторот со приколката во која се наоѓале матурантите излетал од патот. Го прославуваа последниот училишен ден. 

Несреќата се случила на патот од Лабин кон Пртлог.

Istarski.hr неофицијално дознава дека причина за несреќата е откажување на сопирачките на удолницата и дека во превртената приколка имало дванаесет до тринаесет матуранти.