ФОТО | ОВА Е НАЈЛУДАТА ПРОДАВНИЦА ВО СВЕТОТ – Погледнете ги сцените, тие се нереални…

На височина од 120 метри над земјата, покрај висока карпа на југот од Кина, се наоѓа мала дрвена колиба која стана „најнезгодната продавница“ во светот.

Малата продавница од два квадратни метри виси на карпа и им служи на авантуристичките планинари во живописниот национален парк „Шиниужаи“ во провинцијата Хунан. За време на долгото искачување, тие можат да застанат овде ако се гладни или жедни и да ги наполнат резервите додека уживаат во прекрасните глетки.

слика

Шиниужаи“ е познат по високите карпи, длабоките кањони и уникатните планински предели кои ги привлекуваат авантуристите кои бараат адреналин. Првиот кинески мост со стаклено дно беше отворен таму во 2015 година, наречен „Haohan Qiao“ или „Мост на храбрите луѓе“. Хунан, провинција со 64 милиони жители без излез на море, исто така е дом на Националниот шумски парк „Жанџиајје“, познат по своите високи карстни формации кои го инспирираа туѓиот пејзаж во блокбастерот на Џејмс Камерон од 2009 година „Avatar.

Името „Шиниужаи“ на кинески значи село на камени волови. Необичната висечка продавница се наоѓа покрај патеката за качување покрај карпата, опремена со метални сидра и конструкции кои го олеснуваат искачувањето. Продавницата привлече големо внимание кога ги отвори вратите во 2018 година, една година по изградбата, и повторно е во центарот на вниманието благодарение на неодамнешните извештаи на државните медиуми. Всушност, таа заработи репутација како „најнезгодна продавница“.

слика

Искачувањето до врвот трае околу 90 минути, а продавницата великодушно им нуди на планинарите бесплатно шише вода, како што откри Сонг Хуижоу, генерален менаџер на „Шиниужаи“. Секој ден, посветените членови на персоналот се одговорни за испорака на залихи на производи. Овие залихи вклучуваат пијалоци, а секој се продава по разумна цена од 5 до 7 јуани, што е помалку од 1 евро. Посетителите кои доаѓаат да ја искусат програмата за качување по карпи често се аматери, па попатно стануваат гладни и жедни. Раководството на паркот решило поради тоа да им изгради продавница како освежување.

Продавницата се отвора во 8 часот и се затвора во 17 часот. Во продавницата има една касиерка „дежурна“ ако има многу клиенти; ако не, посетителите можат да го скенираат QR-кодот со својот телефон за да платат за производите што ги земале.

Безбедноста е исто така високо на листата на приоритети на продавницата, при што вработените рутински вршат одржување за да се осигураат дека таа не случајно ќе падне од карпа.

слика