ФОТО | Погледнете го луксузниот стан на Меси во Мајами вреден 9 милиони долари, се наоѓа во близина на „златната плажа“

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси се сели во МЛС откако потврди дека заминува од Пари Сен Жермен во Интер Мајами на Дејвид Бекам.

35-годишниот, кој минатата година го освои Светското првенство со својата сакана Аргентина, наводно одбил гигантската преселба во Саудиска Арабија вредна 2,5 милијарди долари, како и враќање во неговиот поранешен клуб Барселона.

Напаѓачот решил наместо во Саудиска Арабија да замине во САД, а некои медиуми тврдат дека тој и неговата сопруга Антонела Рокузо не можеле да се видат како живеат на Блискиот Исток.

Меси веста за трансферот ја објави дури оваа недела, но Аргентинецот долги години има стан во Мајами.

Според шпанската Кадена Сера, победникот на Светскиот куп купил стан во Мајами во кулата Дизајн Порше уште во 2019 година.

Кулата за дизајн на Порше, која е изградена во 2017 година, е совршено место за семејството да се насели во Америка, бидејќи напаѓачот сака неговите три деца да посетуваат средно училиште во Соединетите држави пред да се упати на универзитет.

Кулата од 60 ката се наоѓа помеѓу пристаништето Бал и Авентура и на 25 минути од стадионот Интер Мајами.

На жителите им нуди прекрасен поглед на околината, вклучително и Мајами Бич, кој се наоѓа на само неколку секунди од кулата.

Зградата може да се пофали со неколку лифтови дизајнирани исклучиво за автомобилите на станарите, што им овозможува на сопствениците да ги паркираат своите возила во нивниот ексклузивен стан.

Покрај лифтовите за автомобили, апартманот има и сопствен приватен ресторан и салон на отворено со поглед на морето.

Неверојатниот нов дом на Меси има и кино, голф и тркачки симулатори, кои нудат совршени можности за одмор за неговото семејство.

Инаку, Мајами традиционално се покажа како безбедно место за инвеститорите во недвижнини, од кои многумина доаѓаат од странство.