ФОТО | Погледнете како изгледа стан погоден од неколку руски ракети за време на напад на Киев – млад човек се бори за живот!

0

Рано утринава руските сили ја нападнаа Украина користејќи 20 беспилотни летала и два крстаречки ракети, од кои половина беа насочени кон главниот град Киев.

Киев, Украина

Al Jazeera ја објави изјавата на Јуриј Игнат, портпарол на командата на украинските воздухопловни сили, дека сите борбени беспилотни летала и двата проектили се соборени.

Медиумската агенција EPA објави фотографии од она што останало од станот во Киев кој бил погоден од проектилите од пресретнат дрон.

Киев, Украина

Станот е речиси целосно уништен, а на еден од ѕидовите има огромна дупка низ која се гледа соседната зграда.

Украинскиот весник на англиски јазик Kyiv Post известува дека 23-годишен маж кој случајно се нашол во станот во моментот на нападот е ранет, без да наведе детали.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на социјалната мрежа Телеграм објави дека пожарникарите го пронашле телото на едно повредено лице додека го гаснеле пожарот по рускиот напад во областа Подилски во главниот град на Украина.