ФОТО | ПОГОДЕН МОЌНИОТ АВИОН НА ‘СУДНИОТ ДЕН’ !? Луксузниот воздушен ‘ѕвер’ што го користи лично Владимир Путин мета на украински саботери: Активиран експлозив во неколку авиони

0

Украинските диверзанти, наводно, ја нападнале една од најважните руски воздушни бази „Чаловски“, која се наоѓа на помалку од 30 километри од главниот град на Русија, Москва. Според воената разузнавачка служба на Украина, два авиони и еден хеликоптер биле „разнесени“ со експлозивни полнења поставени врз нив за време на операцијата спроведена на 18. септември.

Сателитските снимки, наводно направени по нападот, се широко споделени на социјалните мрежи, но не е можно да се потврди дали некои од прикажаните летала биле навистина нападнати, а камоли да се утврди степенот на уништување. Се појавија и две други матни фотографии кои најверојатно ги направил еден од саботерите. Сепак, само од овие фотографии не може да се утврдат никакви детали за можниот напад.

Руската воена база „Чаловски

Во објава на социјалната мрежа Х (Твитер), Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, ја опиша операцијата, цитирајќи информации што тој ги припишува на Воената разузнавачка служба (ГУР), а фотографијата што ја сподели тој можете да ја погледнете ОВДЕ.

Неидентификувани диверзанти разнесоа два авиони и хеликоптер во московскиот регион на 18. септември. Саботажата наводно се случила во воздухопловната база ‘Чаловски‘, каде се сместени владините авиони, авионите за судниот ден и извидувачките авиони. Непознати лица поставиле експлозив на строго обезбедуван аеродром и ги разнеле авионите An-148 и Il-20, како и хеликоптерот Mi-28 кој претходно активно учествувал во соборувањето на напаѓачкиот дрон. Хеликоптерот е оштетен, а авионот An-148 кој бил паркиран покрај другите претрпел помала штета“, се вели во објавата на Антон Герашченко.

Во објавата на социјалната мрежа Телеграм, ГУР исто така сподели дека неидентификувани саботери се одговорни за нападот на силно чуваниот аеродром. Сепак, ГУР не наведува дека трите летала се уништени, туку наведува дека биле „тешко оштетени“, пренесува специјализираниот веб-портал The War ZoneГУР исто така наведува дека инцидентот предизвикал значителна хистерија во највисоките воени кругови поради фактот што во воздухопловната база се сместени државни авиони, т.н. авиони на судниот ден и специјални авиони.

Што се однесува до авионот за кој се вели дека е погоден, станува збор за авион со два мотори An-148 кој е дизајниран во Украина, но е произведен во Русија и го користи Министерството за одбрана на Русија за транспорт на високи функционери. Министерството за одбрана на Русија има распоредено 15 примероци, кои сега се со седиште во базите „Чаловски“ и „Левашов“ како и во областите на Ростов-на-Дон и Екатеринбург. Бидејќи производството беше прекинато по прекинот на руско-украинските односи во 2014 година, заменувањето на овие релативно нови авиони не е воопшто лесно.

Загубата на Il-20М, од друга страна, би претпоставувало многу позначаен удар за руската Армија. НАТО ознаката Coot-A, Il-20M е авион за радарско извидување и електронско разузнавање (ELINT) базиран на патничкиот авион Il-18 од 1950-тите години.

Се верува дека само десетина од овие авиони се достапни за руските воздушни сили. Замената на овие авиони по принципот еден за еден сега е речиси невозможна бидејќи тие немаат непосреден наследник за истата цел. Il-20М се користи за мисии за собирање разузнавачки информации ширум светот, вклучително и над Балтичкото Море, Јапонското Море и Средоземното Море. Еден примерок беше соборен по грешка во септември 2018 година од сириската воздушна одбрана. Поголемиот дел од флотата Il-20М е со седиште во „Чаловски“, заедно со верзијата Il-22 на воздушната команда. Еден Il-22 беше соборен, најверојатно од групата Вагнер, за време на обидот за државен удар во Русија во јуни оваа година.

слика
Il-20М

И претходно имало диверзантски напади врз воздушните бази длабоко во Русија, но The War Zone проценува дека диверзантскиот напад врз „Чаловски“ би бил многу похрабар потфат поради уникатната важност на воздухопловната база. Базата е одговорна за 8-та воздухопловна дивизија за специјални намени, која им служи на командантите на руските вооружени сили, како и на државните власти во време на војна. Флотата од околу 100 патнички и транспортни авиони се користи за преместување на воениот персонал, вклучително и специјалните сили, и за поддршка на странски операции, вклучително и во Сирија.

Уште поважни се авионите за специјални мисии со седиште таму, кои, како Il-20М и Il-22, исто така ги вклучуваат Il-80, воздушната командна станица и авионите за комуникација Il-82, кои имаат еквивалентна стратешка воена улога како на т.н авион на судниот ден во САД. Меѓу најпознатите авиони доделени на базата „Чаловски“ се оние со кои управуваше 223-та ескадрила, технички комерцијален субјект, но претходно дел од 8-та воздухопловна дивизија. Тие се задолжени за околу 20 авиони Il-62, Il-76, Tu-134 и Tu-154, кои се користат за транспорт на владини претставници, вклучително и самиот претседател Владимир Путин.

Без разлика на штетата што можеби му била нанесена на леталото во базата североисточно од Москва, доколку диверзантите навистина успеале да навлезат во „Чаловски“, тоа јасно укажува на големи безбедносни дупки, а еден ден, во најсериозниот случај, може да влијае на целата воена и стратешка подготовка на државата. Дури и губењето или оштетувањето на еден од претседателските авиони би било огромен срам, иако во овој случај ресурсите на 223-та ескадрила се чини дека останале недопрени.

Од друга страна, некои други руски воздушни бази каде што се наоѓаат стратешките ресурси беа место на упади во блиското минато на криминални елементи, додека други аеродроми беа напаѓани од, на пример, пијани војници. Имајќи го тоа на ум, тим од добро организирани диверзанти кои би поминале низ оградата на „Чаловски“ е далеку од незамисливо. Но, во овој момент, има малку докази за поддршка на тврдењата на ГУР, заклучува The War Zone.