ФУСТАНОТ НА ДИЈАНА ЈА ЗАПЕЧАТИ СУДБИНАТА КАКО НАЈСКАПO ПРОДАДЕН НА АУКЦИЈА за 604.800 долари по “ЖЕСТОКО НАДДАВАЊЕ” (ФОТО)

Најскапиот фустан некогаш продаден на аукција

Фустанот од модар патлиџан што го носела принцезата Дијана е продаден за 604.800 долари по „жестоко наддавање“, објави аукциската куќа Сотби на Твитер.

„Култниот фустан на принцезата Дијана од дизајнерот Виктор Еделштајн достигна цена од 604.000 долари, речиси 500.000 долари над проценката – по жестокото наддавање во аукциската соба #SothebysNewYork“, се вели на Твитер.

„Сотби“ во новиот твит нагласи дека фустанот „ја запечати својата судбина како највредниот фустан некогаш продаден на аукција“.

Проценет од Sotheby’s на помеѓу 80.000 и 120.000 долари, тој беше дел од колекцијата од 80 фустани на принцезата Дијана кои беа продадени на аукција во 1997 година за добротворни цели.