ФУСТАНОТ НА ПРИНЕЗАТА ДИЈАНА ПРОДАДЕН ЗА ПОВЕЌЕ ОД МИЛИОН ДОЛАРИ: Надминувајќи ги сите очекувања, ова е нејзиното НАЈСКАПО парче облека во историјата (ФОТО)

На аукција во Холивуд, црниот вечерен фустан што го носеше принцезата Дијана во 1985 година собори модни рекорди. Цената на кадифениот фустан значително ги надмина проценките на експертите, достигнувајќи неверојатни 1.148.080 долари, што е дури 11 пати повеќе од првично проценетите 100.000 долари.

Овој извонреден фустан, кој се продаваше како комплет со прерамки, сино органско балетско здолниште, голема машна и панделка, сега ја носи титулата најскапиот продаден фустан на принцезата Дијана на аукција.

Принцезата Дијана

Дијана, принцезата од Велс, го држеше рекордот на аукцијата со фустан од модар патлиџан кој беше продаден во Сотби во јануари за 604.800 долари по интензивно наддавање.

Фустанот, дизајниран од мароканско-британскиот дизајнер Жак Азагури, сега е надпродаден по нејзиниот црн вечерен фустан кој достигна речиси двојно повисока цена.

Првиот пат кога принцезата Дијана го облече овој фустан беше за време на кралската турнеја со принцот Чарлс во Италија во 1985 година. Таа ја носеше истата комбинација во 1986 година за време на концертот на Симфонискиот оркестар во Ванкувер. 

Жак Азагури, познат по создавањето на венчаницата на Дијана во 1981 година, го создаде овој фустан со додаток на балетско здолниште, посветено на англискиот национален балет, чиј горд покровител беше принцезата Дијана.