Халанд купи „автомобил чудовиште“ за 3 милиони евра, во светот ги има само 275

Напаѓачот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд наскоро ќе стане сопственик на специјализиран Mercedes AMG One за кој ќе потроши 3,2 милиони евра.
Интересот на Халанд за брзи, луксузни возила не е тајна, но неговиот нов автомобил ќе биде нешто посебно.

Имено, персонализираниот Мерцедес има пет Формула 1 мотори и достигнува неверојатна максимална брзина од 352 km/h со над 1.000 коњски сили.

Овој суперавтомобил достигнува брзина од 200 km/h за само седум секунди, а во светот има само 275 ексклузивни примероци од овој автомобил.

Норвешкиот весник Dagens Naeringsliv ја објави веста за новиот автомобил на Халанд, наведувајќи дека тој се здружил со пријателот од детството Оле Ертваг за да го купи ѕверот од германско производство.

Ugedne novine , норвешкиот еквивалент на Фајненшл Тајмс, наведува дека „автомобилот-чудовиште“ ќе чини над 3 милиони евра со даноци.

Поранешниот напаѓач на Борусија Дортмунд претходно поседуваше купе Mercedes AMG GLE кој чинеше скромни 105.000 евра.

Потоа Халанд купил SUV Rolls Royce Cullinan во вредност од 350.000 евра, а поседува и Audi RS6 Avant и Range Rover Sport во вредност од по 140.000 евра.