ХАОС ВО БРИСЕЛ: Горат автомобили, полицијата масовно апси (ВИДЕО)

0

Во четвртокот вечерта во Брисел избија улични немири, запалени неколку автомобили, а полицијата приведела 10 лица.

Портпаролката на полицијата, Илсе Ван Де Кеир, изјави за новинарите дека на социјалните мрежи во текот на денот кружат повици да се излезе на улица „како во Франција“.

Во Брисел моментално се одржува дводневен самит на шефови на држави и влади на ЕУ посветен на ситуацијата во Украина и миграциските прашања.

Во Франција избија немири откако полицијата уби 17-годишен тинејџер во париското предградие Нантер.

Властите најавија дека ќе испратат дополнителни 40.000 полицајци на улица за да ги смират немирите.