ХАОС ВО ТЕЛ АВИВ: Со водени топови против демонстрантите (ВИДЕО)

Голем број Израелци излегоа на улиците во знак на протест против владините реформи во правосудството, а за време на протестите се случија немири во Тел Авив, каде полицијата употреби водени топови.

Организаторите тврдат дека во Тел Авив излегле 230.000 луѓе, додека „The Times of Israel“ ја пренесува публикацијата на „Channel 12“ во која се тврди дека 165.000 луѓе се на улица.

Организаторите, исто така, велат дека на протестите низ земјата излегле 450.000 луѓе, а според последните информации, немирите избувнале во Тел Авив, каде полицијата употребила водени топови за да отстрани десетици демонстранти кои го блокирале автопатот Ајалон.

– Ќе излеземе на улица додека државата не ни вети дека државата Израел ќе остане демократска – порачаа организаторите.

Реформата во судството, предложена од новата влада предводена од премиерот Бенјамин Нетанјаху, ќе биде една од најрадикалните промени досега во израелскиот систем на владеење, бидејќи ќе ги ограничи овластувањата на Врховниот суд, ќе и овозможи на владата да избира судии и да стави крај на назначувањето правни советници на министерствата од државата.обвинител.

Нетанјаху, кому му се суди за корупција, тврди дека неговиот план за реформирање на судството ќе ја унапреди демократијата.

Во Израел со месеци се одржуваат граѓански протести против најавената реформа.