Хаос на интернет поради писмото на Осама бин Ладен старо 21 година

Британски „Гардијан“ направи необичен потег во средата и го избриша 21-годишното писмо напишано од Осама бин Ладен од својата веб-страница . Потегот дојде откако неколку TикТокери ги поканија следбениците да го прочитаат писмото на лидерот на Ал Каеда, поради што „Писмото до Америка“ стана вирално на социјалните мрежи.

Читателите на порталот сега ги дочека пораката: „Оваа страница претходно прикажуваше документ кој, во превод, го содржи целосниот текст на „Писмото до американскиот народ“ на Осама бин Ладен, објавено во „Обсервер“ во неделата на 24 ноември, 2002. Документот, кој беше објавен овде истиот ден, беше отстранет на 15 ноември 2023 година“.

Во изјавата за TheWrap, портпаролот на британското издание рече: „Препис објавен на нашата веб-страница пред 20 години беше широко споделен на социјалните мрежи без целосен контекст. Затоа решивме да го симнеме и да ги насочиме читателите кон написот во весникот кој првично го контекстуализираше.“

Меѓу содржината за која разговараа луѓето на ТикТок беше изјавата на Бин Ладен дека 11 септември 2001 година се случи поради американската поддршка за Израел.

„Тие фрлија стотици илјади војници против нас и склучија сојуз со Израелците за да нè угнетуваат и да ја окупираат нашата земја; тоа беше причината за нашиот одговор на 11-ти“, се вели во делот во писмото, кое лесно може да се најде на друго место на интернет.

Трендот на TikTok се чини дека започна со видео објавено од Линет Адкинс, во кое таа им рече на своите речиси 12 милиони следбеници: „Сите треба да престанат со она што го прават и да одат да прочитаат „Писмо до Америка“, се чувствувам како да сум минува низ егзистенцијална криза токму сега“.

Одговорите од колегите вклучуваат „очите ми се отворија“. Друг корисник кој го сподели писмото напиша: „Нѐ лажат цел живот, се сеќавам дека гледам како луѓето навиваат кога Осама беше пронајден и убиен“.

Во едно од нејзините многубројни видеа, Адкинс вели: „TikTok ќе ја спаси оваа генерација“, бидејќи постарите луѓе се „програмирани да размислуваат на одреден начин“.

Популарните пребарувања на TikTok вклучуваат „резиме на писмото на Осама до Америка“, „целосен текст на писмото до Америка“ и „објаснето писмо до Америка“.

Анти-израелската порака на Бин Ладен повторно се појави кога израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги отфрли обвинувањата дека земјата врши воени злосторства во Газа.

Последниот конфликт на Блискиот Исток избувна на 7 октомври по терористичкиот напад на Хамас врз израелски цивили во кој загинаа повеќе од 1.200 луѓе.

Поддржувачите на Израел и Палестина се судрија низ светот во месецот по нападите на Хамас и израелската воена реакција, вклучително и неодамна во Лос Анџелес, каде Евреин почина од повреди на главата здобиени за време на наводна конфронтација со палестински застапник.

Неколку познати личности, меѓу кои и поранешната амбасадорка на добра волја на Обединетите нации, Анџелина Џоли, повикаа на прекин на огнот во регионот.