Хит видео на тренерот на МЗТ Скопје, ја крена цела сала на нозе, а за оваа негова реакција зборува целиот регион

Драган Николиќ со навивачите ја прослави победата на МЗТ против Цедевита Олимпија.

Од многуте „отпишаниот“ МЗТ оствари голема победа во борбата за останување во АБА лигата, затоа што Цедевита Олимпија падна во Скопје. Српскиот селектор Драган Николиќ, шеф на македонскиот тим, лудо го прослави својот прв триумф на клупата на тимот од Скопје откако пристигна пред нешто повеќе од еден месец. Емотивниот тренер славеше со навивачите и им даде до знаење на сите колку му значи овој триумф. „Од мене излезе се, многу емоции“, изјави тој по мечот на прес-конференцијата за видеото кое стана хит меѓу љубителите на кошарката и ја покажува неговата голема радост.

„Одлично се чувствувам и мислам дека беше добар натпревар. Мислам дека заслуживме победа претходно, знаете на кои натпревари мислам, но тие не дојдоа. Се надевам дека таквите натпревари се минато, дека повредите и болестите се минато, иако мислам дека уште нешто ни фали во тимот, но сега не е ниту место ниту време да зборуваме за тоа. Игравме против одлична екипа на Цедевита Олимпија, знаете какви резултати имаат со мојот колега Големец зборуваме за клуб кој има спортски добротвор, Емил Тедески, кој многу вложува и тие се џентлменски клуб, им посакувам многу среќа“, изјави Николиќ по натпреварот.

„Секогаш сакам некому да му дадам победа. Овојпат знам колку пораки имаше од Вардар до Триглав кога реализирав дел од моите соништа и го презедов МЗТ. Сега оваа победа им ја посветувам на сите тие луѓе, како и на навивачите, да не се повторувам. Испразнет сум поради толку емоции на крајот од натпреварите. Знаете како сум“, додаде емотивниот српски селектор. Погледнете го видеото од прославата:

МЗТ се уште е во многу тешка ситуација, бидејќи е на дното на табелата со скор 3-15, додека пред него се Борац со 4-13, Морнар, Игокеа со по 5-12, Цибона со 6. -11. Избраниците на Николиќ минаа низ пеколен распоред во претходните недели играјќи против Звезда, Партизан, Будуќности, а во наредниот период ривали ќе му бидат Морнар во гости, ФМП дома, Мега на гости, а потоа следува серија на веројатно одлучувачки натпревари против Игокеа, Борац, Задар, Сплит и Цибона.