ХОРОР НА АЛПИТЕ: Лавини убиле најмалку 10 луѓе на планините во Австрија и Швајцарија, меѓу кои и еден ТИНЕЈЏЕР (17).

Австриската полиција откри дека осум лица загинале во лавини оваа недела, и покрај молбите за претпазливост на нивните скијачки патеки, додека во Швајцарија две лица досега загинале во силните снежни бури за време на викендот.

На западот од земјата денеска починаа пет лица, откако во саботата беа пријавени три смртни случаи.

Осум смртни случаи се случија поради пренатрупаност во одморалиштето за време на февруарскиот училишен распуст во Виена, со ниво на предупредување за лавина од четири на скала од пет по неколкудневни интензивни снежни врнежи и ветер.

Денеска е пронајдено тело на 59-годишен маж кој бил закопан додека со својот трактор помагал да се отстрани снегот, соопшти полицијата во австриската област Западен Тирол.

Двајца скијачи на возраст од 29 и 33, вклучително и водич, кои беа изнесени од патеката во саботата наутро беа пронајдени мртви во Санкт Антон ам Арлберг.

А 62-годишниот маж, кој не се вратил откако трчал на скии околу врвот Хохе Ајфнер, спасувачите го извлекле, но не можеле да го оживеат, изјавил портпаролот на полицијата.

Властите одбија да објават информации за националноста на четирите жртви кои беа пронајдени во неделата.

17-годишен Новозеланѓанец кој скијал надвор од патеката, Германец на 50-годишна возраст и 32-годишен Кинез, за ​​кои исто така беше пријавено дека скијале надвор од патеката, биле пронајдени мртви во саботата.

Исто така, во Швајцарија, 56-годишна жена и 52-годишен маж загинаа поради снежни врнежи во југоисточниот кантон Граубуенден во саботата наутро, јавува Би-би-си.

Швајцарската полиција навела дека третиот член на таа група успеал да побегне и останал неповреден.

Во изминатите два дена обилните врнежи од снег и ветер ја зголемија опасноста од лавини, а надлежните ги предупредуваат љубителите на зимските спортови да бидат внимателни.

Само во саботата во Тирол беа пријавени 30 лавини, од кои во единаесет исчезнати лица.

Многубројните спасувачки операции беа отежнати поради слабата видливост и лошите временски услови.

Сепак, и покрај тоа што нивото на тревога е поставено на четири на скала од пет, многу туристи се осмелиле да скијаат, велат властите.

Со почетокот на февруарскиот училишен распуст во Виена, австриските одморалишта се целосно резервирани по лошиот почеток на сезоната поради недостаток на снег на ниски и средни надморски височини.

Во последните години во Австрија, која вообичаено е топ дестинација за зимски спортови, лавините убиваат околу 20 луѓе годишно.

Во Тирол и во соседниот регион Форарлберг, властите повторно предупредија дека ризиците од лавини се високи поради ветровите и снежните врнежи.