Хрватска тиктокерка доби покана за свадба и беше шокирана од напишаното на дното: „Ова не сум го видела досега“

0

„Никогаш не сум го видела тоа кај нас“, вели изненадената тиктокерка која не била навикната на ваков обичај.

Свадбен подарок во форма на пари во плик со години се зема здраво за готово, но изгледа отидоа чекор понатаму во Европа, што целосно ги шокираше луѓето од Балканот.

@ninaskocak Živo me zanima dal se ovo i kod nas radi negdje? 😅 Baš sam pitala i prijateljicu iz Nizozemske i prvi put čuje za ovo, tako da ne znam dal je ovo samo u Briselu ili i dalje #vjencanje #svadba #storytime #balkantiktok #balkanci #muskozenskiodnosi ♬ original sound – ninaskocak


Корисничката на TikTok од хрватското подрачје, Нина Скочак, на гореспоменатата мрежа ја објави приказната за повикот што таа и нејзиниот партнер го добиле од пријател, а напишаното на дното на повикот ја шокирало, пренесува Курир .

  • Џеф и јас одиме на свадбата на неговиот пријател во септември и добивме покана. Ја гледам таа покана и долу пишува банкарска сметка. Го гледам и го прашувам што значи тоа. Вели „па да ги платиме парите пред свадба“. Велам „тоа е невозможно“. Вели „не, овде е нормално“ – ја започна приказната Нина, додавајќи дека во Белгија е нормално.
  • Така се прави во Белгија, луѓето не носат кеш на свадба, ти уплаќаат пари на сметка пред свадбата и толку. Сега кога ќе размислам, реално, супер е – заклучи Нина.

-Не треба да вадите готовина, да плаќате сметки на луѓето и готово, луѓето добиваат пари за да имаат пред самата венчавка, па полесно им е да се организираат – заклучила таа и ги прашала своите следбеници што мислат за оваа практика.

  • Навистина ме интересира што мислите и дали би го вовеле на ваков начин. Никогаш не сум го видела тоа овде – рече таа.

Во коментарите се најдоа различни одговори, од хумористични до сериозни. „А каде ќе платам 20 марки?“, „Па, тоа е сосема во ред, но не е за нашиот менталитет“, „Ќе платам за торта и цвеќе“, „Паметно“, „Топ“, „Како ќе плати за тостер и микробранова печка на сметка?“, се само дел од коментарите.