ЦЕЛИОТ ГРАД Е БЛОКИРАН Сведоците на масовното пукање во САД беа шокирани: „Лежев врз ќерка ми, а мајками лежеше над мене“

0

Шокиран жител на Левистон изјави за Би-Би-Си дека целиот град бил во карантин по масовното пукање.

Били Џејн Кук, која се кандидира за градскиот совет, изјави дека си заминува од јавен настан минатата ноќ кога првпат слушнала за нападот и дека напаѓачот бил во бегство.

 Цело возење до дома, се што слушнав беа сирени, една по друга. Хеликоптери, сирени, никогаш во животот не сум слушнал толкава активност во овој град. Имаме полиција која доаѓа од цела држава, надвор од државата. Страшно е – нагласил видно вознемирен Кук.

Кук додала дека се јавила на еден од нејзините синови додека возела дома. „Зборував со него на телефон и цело време немаше ништо друго освен сирени и хеликоптери. И кога конечно се вратив… Му реков дека сум безбедна дома“, се присетува таа.

 Тоа е само лудост. Не можам да го обработам ова затоа што изгледа толку незамисливо… Ние сме многу среќни што всушност имаме две болници во нашиот град, што е неверојатно, колку сме мали“, продолжи таа. Инаку, во Левинстон живеат помалку од 40.000 луѓе.

Рајли Думонт, друг сведок, изјави за ABC News дека нејзината 11-годишна ќерка учествувала во детска лига во куглање во Левистон кога слушнала неколку истрели. Таа рече дека нејзиниот татко, пензиониран полицаец, потоа го зафрлил нивното семејство.

– Лежев на ќерка ми, а мајка ми лежеше на мене – рекла таа. Таа истакна дека видела три или четири жртви.