Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети: Што е поскапо, а што поевтино од Македонија?

Голем број туристи од Македонија веќе уживаат на плажите ширум Грција, а оние кои летуваат во популарниот олимписки регион велат дека цените на храната и пијалоците во маркетите, рестораните и кафулињата го следат европскиот тренд на раст во Европа, па оваа сезона тие се малку повисоки од минатата година.

Според читателите на N1, цените на овошјето и зеленчукот на пазарите во Лептокарија се генерално слични или пониски од оние во Македонија, па доматите, краставиците и кромидот може да се најдат за само едно евро за килограм, а компирите и тиквичките за помалку од едно евро.

Лубеницата може да се купи по цена од 0,6 евра за килограм, дињите за 1,50 евра, а вишните за 1,90 евра. Лимоните се две евра, кајсиите и јаболката од 1,50 евра па нагоре, додека праските од 2,50 до 2,75 евра.

Цената на грчкото кафе во повеќето кафулиња и ресторани се движи од 1,80 до 2,50 евра, еспресото и капучиното се меѓу две и три евра, а кафето нес е околу три евра, колку што е цената на најевтиниот Фредо. Најниската цена за половина литар пиво е четири евра, за толку може да се испие чаша вино, додека за жестоки пијалоци треба да потрошите најмалку пет евра.

Лежалките и чадорите во сопственост на кафулето се бесплатни доколку нарачате пијалок, а во некои од нив оваа поволност можете да ја користите цел ден. Некои кафулиња имаат правило дека не мора да плаќате за лежалка и чадор ако нарачате една пијачка пред пладне, а друга по пладне.

Во супермаркетите шише вода од 1,5 литри чини меѓу 0,3 и 0,5 евра, додека пакување од шест такви шишиња чини 1,70 евра. Најевтиниот леб може да се купи за 0,9 евра, литар млеко е од 1,8 до 3,5 евра, додека цената на јајцата е меѓу 0,23 и 0,45 евра за парче. Цената на сирењето е од 6 до 15 евра за килограм, маслинките од 4,50 до 7 евра, а литар маслиново масло од 13 до 17 евра.

Просечната цена на една порција лигњи во рестораните е околу десет евра, иста цена како пилешко и свинско сувлаки, како и свински стек и пилешко филе. Цената на тестенините се движи од пет до десет евра, додека пиците од 4,5 до 11 евра.

Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети
Цени во грчки ресторани, кафулиња и маркети

Омилената храна на нашите туристи кои летуваат во Грција е гирото, а на почетокот на летово пита со гиро чини меѓу 3,80 и 4 евра, додека порцијата во ресторан е до 10 евра. За оние кои сакаат да јадат нешто „од нозе“ има и хот-дог кој чини од 2,50 до 3,50 евра.

Лажица сладолед, како што ни кажаа читатели кои се на одмор во Лептокарија, чини две евра, за две топки треба да платите 3,50 евра, а за три 4,50 евра.