‘ЧАСОВНИКОТ НА СУДНИОТ ДЕН’ – За што ќе зборуваат моќниците од земјите од Г-7 !? Володимир Зеленски доаѓа, главна тема ќе е Украина, но и Тајван

0

Лидерите на седумте најсилни економии во светот ќе се сретнат овој петок во јапонскиот град Хирошима, а се очекува фокусот на самитот да бидат три големи светски конфликти; минатото, сегашноста и потенцијалната иднина.

Симболиката е јасна како ден – лидерите на земјите од Г-7 оваа година се среќаваат во градот каде на 6. август 1945 година од американски воен авион беше фрлена првата атомската бомба при што во детонацијата загинаа повеќе од 70.000 луѓе, а како последица на радијацијата загинаа уште неколку десетици илјади.

Лидерите на Г-7

Како т.н „Часовникот на судниот ден“, кој американските пронаоѓачи на нуклеарната бомба го создадоа како своевидно предупредување за катастрофа, никогаш во историјата не бил поблиску до „полноќ“, односно целосно уништување, лидерите на Западните земји одлучија дека целиот свет уште еднаш се потсетува на цената на користењето нуклеарно оружје.

Се проценува дека денес во светот има нешто помалку од 13.000 нуклеарни боеви глави со капацитет значително помоќен од оној во 1945 година, а само една земја, Русија, има околу 6.000 од нив во својот арсенал. Во исто време, Кина е зајакнувајќи го својот нуклеарен арсенал, без да ги крие своите територијални апетити за Пацификот, Северна Кореја ги тестира своите ракети со рекордно темпо, додека Иран продолжува да го развива своето нуклеарно оружје. Овие околности го наведоа јапонскиот премиер Фуми Кишида да објави двојно зголемување на трошоците за одбрана, што ќе ја направи трета по големина воена сила во светот.

Кина продолжува со сила да ја интензивира промената на статус кво состојбата во регионот. Исто така, забележуваме драстично зајакнување на кинеската воена активност во тајванскиот остров“, им кажал првиот човек на јапонската дипломатија, Јошимаса Хајаши, на своите колеги од земјите на ЕУ за време на состанокот во Шведска минатата недела, додавајќи дека и азиските земји се загрижени за големото зајакнување на соработката меѓу Москва и Пекинг.

Прашањето за руско-кинеската соработка, според сите оценки, би можело да биде на самиот врв на агендата на овогодинешниот самит на Г-7. Иако Пекинг сè уште формално не започнал со вооружување на Кремљ, се помалку ги крие своите симпатии со кои го набљудува текот на т.н. „специјална воена операција“ во Украина, штракајќи со оружјето се почесто во непосредна близина на Тајван.

Се очекува дека земјите од Г-7 би можеле најмногу да кршат копја околу Тајван, бидејќи постои голема разлика во односот на европските земји и ставот на Јапонија и САД за опасноста евентуална кинеска инвазија на тој самоуправен остров во Пацификот би значел за глобалниот поредок.

Може да очекувате дека на крајот од самитот сите лидери на земјите од Г-7 ќе имаат иста гледна точка за растечката закана за Народна Република Кина“, најави Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност на САД, навестувајќи дека на крајот од самитот ќе биде испратена порака до Пекинг.

Лидерите на Г-7

За тоа време, кинескиот претседател Си Џинпинг организира дводневен самит во Пекинг со лидерите на земјите од Централна Азија, што Комунистичката партија го најави како – „најважната дипломатска активност оваа година“.

Кина со тоа навести дека ги „шири своите канџи“ во регионот на поранешниот Советски Сојуз, кој досега се сметаше за зона на руски интерес. Пекинг го препозна вакуумот што се појави во таа област откако Русија поради внатрешни проблеми повеќе не може подеднакво да се посвети на негување на односите со овие земји.