Четиримесечно бебе се лизнало од прегратките на уморна мајка и паднало во морето: Десет мигранти се удавија

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, објави во петокот италијанската крајбрежна стража, успевајќи да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Две тела сепак би биле пронајдени.

Брод со мигранти исплови од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија.

Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава во Италија преку Средоземното Море пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според Италијанското МВР, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.