ЧИСТ ХЕДОНИЗАМ: Нема да верувате каков возен парк има СИЛВЕСТЕР СТАЛОНЕ, од цената на моделите ќе ви се заврти во главата

Популарниот Роки отсекогаш бил љубител на луксузни и брзи машини.

 Во текот на неговата актерска кариера, Сталоне имаше можност да вози различни автомобили низ годините, што доведе до неговата единствена колекција. Вклучува автомобили од сите типови, од олдтајмери ​​до врвни теренци, суперавтомобили, па дури и двата врва на луксузот во автомобилскиот свет. Силвестер Сталоне е актер, режисер и сценарист, се прослави со серијалот на филмовите „Роки“, а потоа стана ѕвезда во различни акциони филмови како што се филмовите „Кобра“, „Платеници“ и „Рамбо“. Неговото богатство се проценува на огромни 400 милиони долари. Покрај одржувањето на телото, сликањето и боксот, Сталоне сака да додава и различни автомобили во својата гаража, давајќи му една од најнеобичните колекции на автомобили меѓу познатите личности, а тоа е неговиот возен парк.

10. Mercedes-AMG G63

Сталоне флота

Г класата е дел од автомобилот на многу познати личности, меѓу кои и Силвестер Сталоне. Овој G63 е SUV модел од 2015 година кој го чинеше 138.000 долари. Автомобилот е завршен во црна надворешна боја. Актерот, исто така, имаше мала трка со друг возач некаде во декември 2015 година во Беверли Хилс, Калифорнија. G63 е многу популарен теренец со перформанси од Mercedes. За 2015 година, промените на G63 беа ограничени на зголемено складирање во џебовите на предните врати, опционален систем за забава на задните седишта и патосници за сите сезони. Според податоците на Mercedes-Benz, теренецот може да забрза од 0-100 KM/H за 5,3 секунди и има максимална брзина од 210 KM/H.

9. Mercedes-Benz G550 2016 година

Популарниот „Слеј“ смета дека теренецот од Г-класата е одличен автомобил за секојдневно возење, а купил уште еден од овие теренци, моделот G550. Овој автомобил бил купен за 161.000 долари и бил доработен во боја на екстериерот Jade Green. Теренецот стана дел од неговата гаража откако актерот ја освои наградата за најдобра споредна машка улога во Creed. Уникатниот изглед на G550 го прави да се издвојува од толпата. За 2016 година, Mercedes-Benz додаде нова табла со инструменти и некои надворешни естетски промени на G550. Нов 4.0L V8 мотор беше стандарден мотор во автомобилот. Mercedes-Benz, исто така, тврди дека перформансите на G550 се подобрени за две десетини од секундата, со побрзо 0-100 km/h за 5,8 секунди. Максималната брзина беше иста, електронски ограничена на 210 KM/H.

8. 2012 Bentley Continental GTC

Актерот го зеде овој Бентли некаде во 2012 година и беше забележан како го вози во јануари истата година. Автомобилот е завршен во црна надворешност со сребрени тркала со пет краци и мек покрив од ткаенина. Надворешноста има и хромирана облога на долната врата. Внатрешноста имаше црвени седишта со црна облога. Цената за овој модел е околу 240.000 долари.

7. Ферари 599 GTB од 2012 година

Ferrari 599 GTB во сопственост на Силвестер Сталоне е детално по вкус на актерот, завршен во црвена надворешност и доаѓа со жолти клешти на сопирачките и алуминиумски тркала. Популарниот Роки е забележан повеќе пати како ја вози италијанската убавица, главно раното Ferrari 599 GTB чини 260.034 долари. Пред извесно време, еден модел беше ставен на аукција за 319.000 долари, што го прави најплатениот за 599 GTB на аукција досега.

6. Aston Martin Vanquish S

Забележан неколку пати во овој британски ѕвер, Vanquish Su кој е завршен во сребрена надворешна завршница. Автомобилот е со цена од 298.000 долари и беше достапен од 2017 до 2018 година. Конвертибилна верзија исто така беше објавена подоцна во 2017 година, наречена Vanquish S Volante. Во споредба со стандардниот Vanquish, S понуди подобри перформанси и управување. Во споредба со стандардниот Vanquish, Vanquish S доби и аеродинамичен пакет за зголемена ефикасност. Овој автомобил имаше максимална брзина од 323 KMH, а од 0-100 KMH забрзува за само 3,5 секунди. Беше заснован на платформата VH (вертикална/хоризонтална) генерација III и беше тесно поврзан со Aston Martin DB9 grand tourer. Моторот е позајмен од Ford, а единицата AM29 V12 е направена од две V6 единици споени од крај до крај.

5. Mercedes-AMG SL65 Coupe Black Series

Mercedes-Benz SL65 Coupe Black Series е одличен избор меѓу спортските автомобили, а овој автомобил не се продавал евтино: сосема нов модел чинел 304.350 долари. Возилото во сопственост на Силвестер Сталоне е завршено во црна надворешност со сребрени алуминиумски тркала со пет краци. Актерот е забележан повеќе пати како крстарува низ Лос Анџелес со автомобил. Моделот SL65 AMG беше третото возило на AMG со значка од црната серија. Mercedes-Benz направи само 350 модели на ова возило. AMG веќе се залагаше за перформанси, но специјалната етикета го однесе ова на следното ниво. Автомобилот постигна 0-100 KMH за само 3,8 секунди и имаше максимална брзина од 323 KMH. 

4. Форд Хајбој Хот Род

Ова е најуникатниот автомобил во колекцијата на Сталоне. Не за разлика од кој било друг автомобил што го има во својата колекција. Ford Highboy Hot Rod од 1932 година е прилагоден модел што понекогаш го вози низ својот имот и соседството. Неговиот автомобил е завршен во сјајна црна надворешност и има тен и бела кожна внатрешност. Автомобилот се проценува дека денес вреди околу 330.000 долари. Сепак, не е познато колку актерот платил за автомобилот. Терминот Hot Rod се користи за возила кои се модифицирани за да ги подобрат перформансите, да забрзуваат побрзо и да имаат поголема максимална брзина. Автомобилот е направен од челик, а горниот склоп може целосно да се отстрани. Овој Hot Rod се одликува со кожни седишта и алуминиумска внатрешна облога. 

3. Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe

Rolls Royce Phantom Drophead Coupe е несомнено најлуксузниот автомобил во колекцијата на Сталоне. Автомобилот е проценет на 400.000 долари, а актерот сака сам да го вози. Неколку пати е забележан во „Фантом“ како крстосува низ регионот на Холивуд. Неговиот автомобил е завршен во сива надворешна боја. Ова е еден од омилените брендови на актерот, бидејќи Сталоне претходно користеше Ролс Ројс од 1929 година за неговата венчавка со неговата поранешна сопруга, актерката Бриџит Нилсен.

2. Mercury Custom Coupe

Ова Mercury Custom Coupe од 1950 година е посебен автомобил, тој беше прикажан во филмот на актерот Кобра од 1986. Овој сив модел всушност бил партнер на Сталоне, оригиналниот автомобил бил Mercury Monterey, а денес овој автомобил се проценува на близу милион долари. Наводно бил украден од неговата гаража во 1994 година, но актерот го нашол на интернет во оглас за автомобили. Се вели дека Сталоне склучил договор за автомобилот со компанијата за 250.000 долари. Од тој ден до денес, Меркур Кобра се уште е дел од неговата колекција. Промените на автомобилот беа направени за да се олесни ракувањето со поголеми брзини и да се дадат подобрени перформанси во однос на залихите. Имаше и козметички промени на надворешноста. Вообичаениот термин за такви силно модифицирани автомобили тогаш беше „оловна санка“. 

1. Bugatti Veyron

На врвот на листата на најскапи автомобили во колекцијата на Сталоне е суперавтомобилот Bugatti Veyron од 2015. Актерот наводно платил сума од 1,6 милиони долари за да го додаде автомобилот во својата колекција. Неколку пати бил забележан како вози автомобил во придружба на неговата поранешна сопруга. Veyron тогаш имаше најголема максимална брзина на сериски автомобил, со 405 km/h во режим на максимална брзина. Забрзува од 0-60 km/h за само 2,5 секунди. Veyron го доби името по познатиот поранешен француски возач Пјер Вејрон.