Човекот кој ја запали искрата на војната во Украина почна да собира луѓе, неговата крајна цел е – удар на Путин!

„Клубот на гневни патриоти“ на озлогласениот руски ултранационалист и терорист Игор Гиркин – Стрелков го зголемува притисокот врз Путин

Движењето во Русија, кое на руските социјални мрежи го формираше воениот блогер Игор Гиркин, познат и по неговиот воен прекар Стрелков, се обидува да го зголеми притисокот врз рускиот претседател Владимир Путин и рускиот воен естаблишмент, пишува тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) во својот неделен извештај.

Гиркин, да потсетиме, е жесток, ултра екстремен руски националист кој се „истакна“ во војната во регионот Донбас во Украина во 2014 година како еден од главните проруски сепаратисти во Украина и се искачи на позицијата „министер за одбрана“ на самопрогласената Народна Република Доњецк. Во тој период, како што пишуваат руските независни медиуми, извршил неколку акции и потези кои предизвикале голем хаос, кои не биле одобрени ниту во Кремљ, а тој бил маргинализиран, што наводно му предизвикало големо незадоволство.

Исто така, овој поранешен агент на руската разузнавачка служба ФСБ има репутација на терорист – заедно со уште двајца „колеги“ во ноември минатата година, холандскиот суд го прогласи за виновен за соборувањето на малезискиот Боинг 777 на летот МХ17 во јули 17. 2014 година од Амстердам до Куала Лумпур во источна Украина и убиството на 298 лица во авионот, за што доби доживотна казна затвор.

Долго време, Гиркин е многу гласен во критиките кон руските воени команданти и военото раководство, како и кон самиот Путин, за начинот на кој Москва ја води војната во Украина. Во април, заедно со рускиот политичар Павел Губарев и политичкиот активист Владимир Кучеренко, познат и како Максим Калашников, тој го основа т.н. Клуб на гневни патриоти, пренесува Newsweek.

Регионалните ограноци и ширењето на влијанието врз јавниот дискурс

Групата изрази загриженост дека Русија ќе ја загуби војната во Украина, што може да доведе до државен удар поддржан од прозападните елементи и до руска граѓанска војна, доколку напорите на Москва на линијата на фронтот не се подобрат.

Во неделата, тие најавија дека ќе основаат регионални ограноци и ги поканија да се приклучат политичари, креатори на јавното мислење и водачи на руски организации. Тој, исто така, планира да одржи прес-конференција во Москва во јуни, каде што „ќе се осврне на тоа како Русија може да ја добие војната во Украина“, пишуваат аналитичарите на ISW.

Групата „продолжува со напорите да го прошири своето присуство и да влијае на јавниот дискурс“, забележа ISW. Минатата недела Гиркин тврдеше дека Украина ќе ги нападне регионите на Русија што граничат со Украина, како што се Белгород, Курск и Брјанск.

Шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, за кој во понеделникот беше објавено дека наводно му понудил на Киев да им открие информации за одредени позиции на руските сили на бојното поле во замена за повлекување на украинските сили од околината на градот Бахмут, кој тоа го негираше, според неговите ставови за спроведувањето на „специјалните воени операции“ од страна на Кремљ и военото раководство е многу блиску до ставовите на Гиркин.

За потсетување, „Вашингтон пост“ се повика на објавените документи на американските разузнавачки служби, во кои наводно се наведува дека основачот на приватната воена компанија „Вагнер“ ја дал понудата по зголемениот број жртви меѓу неговите платеници кои се борат за заземање на тој град во регионот Доњецк, а тие не добивале, како што Пригожин постојано повторува и грубо го прозива руското воено раководство – пред сè министерот за одбрана Сергеј Шојгу и командантот на руските сили во Украина и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов – доволно количество муниција.

Путин како потенцијален предавник на радикалите

Пригожин ги отфрли тие обвинувања, нарекувајќи ги „глупости“ и тврди дека зад оркестрираниот напад врз него стојат некои жители на московскиот кварт Рубљовка, седишта на бројни компании и политичката елита.

Иако Пригожин и Гиркин се обединети во критиките за начинот на кој Русија ја води војната, но во минатото тие неколкупати се судрија. Гиркин го обвини шефот на групата Вагнер дека им дава приоритет на неговите политички амбиции, за кои рече дека се водени од „психопатија“. Гиркин, исто така, јавно се запраша зошто руските власти не го уапсија Пригожин за неговите повици да се „замрзне“ војната на првата линија на фронтот.

Пригожин одговори на каналот Телеграм со подеднакво потценувачки тон и го осуди Гиркин за критикување на руската војска и неподготвеност да преземе подиректна и поактивна улога во војната.

Во октомври минатата година се појавија информации дека украинските власти нудат 100.000 долари на секој што ќе им го донесе Гиркин, а тој наводно е под истрага од Кремљ за „дискредитација на руската армија“.

За групата околу Гиркин, Путин е премногу „скротен“ – го сметаат за потенцијален предавник на радикалите и дека има меко срце кон агресивните лојалисти, како што неодамна истакна Леонид Бершидски во коментар за Блумберг. Инаку, публиката на Стрелков и воените блогери блиски до неговите ставови на Телеграм е милионска – само медиумскиот сервис на Пригожин и личниот канал на Стрелков заедно имаат повеќе од еден милион претплатници.

Неодамна, и Пригожин и Стрелков изразија страв дека војната во Украина може да заврши со предвремен политички договор.