Шипинка има 50 пати повеќе витамин Ц од лимон: Како правилно да сварите чај?

Чајот од шипка е совршен есенски напиток кој ќе ве заживее и ќе ви го зајакне имунитетот, бидејќи има 50 пати повеќе витамин Ц од лимонот. Сепак, треба да се направи на вистински начин за да се зачува целиот тој витамин Ц. 

Шипинките се берат во октомври и почетокот на ноември и не треба да ја чекате зимата без нив, доколку сакате силен имунитет. Богат е со висока содржина на витамин Ц, витамин Б2, каротин, манган, пектин, лимонска киселина.

Чајот од шипка се препорачува за зајакнување на имунитетот, при воспаление на бубрезите, отстранување на камења и песок од бубрезите.

Шипинка или дива роза содржи дури 50 пати повеќе витамин Ц од лимонот, а она што сите го знаеме е дека витаминот Ц е термолабилен.

Со готвење чај или џем од шипка на температури повисоки од 60 степени, се губи витаминот Ц, иако се зачувани многу други фитонутриенти кои не се термолабилни, вели Христина Лазаревиќ, магистер по фармација и креатор на апликацијата „Избегнувајте адитиви“.

Рецепт за чај од шипка

Измијте, исчистете и исечете една лажичка шипка на четвртинки. Сварете 200 мл вода и оставете го на страна да се излади. Кога ќе се олади додадете го власецот, поклопете и оставете го да отстои околу 20 минути. По желба додадете лимон или лажичка мед и пијте една до две шолји дневно.