Шмит: Крајно време е да се стави крај на формирањето влада во БиХ

0

 Високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит, кој не е признат во Република Српска, денеска предупреди дека е крајно време да се прекине формирањето на влада врз основа на изборите одржани во октомври минатата година и ги повика политичките партии да дејствуваат одговорно и на тој начин да обезбедат продолжување на потребните реформи.

Шмит за првпат зборуваше во авторски текст за сараевски Дневни аваз откако Уставниот суд на Босна и Херцеговина ги отфрли минатонеделните жалби против неговите одлуки за измени на изборниот закон и Уставот на Федерацијата на Босна и Херцеговина, поднесени од членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.

Уставниот суд оцени дека одлуките на Шмит од 2 октомври минатата година, донесени на денот на изборите, се во согласност со Уставот на Босна и Херцеговина и дека нема причина да се поништат.

„Политичките актери мора да се однесуваат одговорно и да го завршат процесот на формирање влада“, рече Шмит во момент кога се уште не е јасно како ќе се формира новата влада.

Иако ХДЗ и СДП со своите партнери имаат мнозинство во Претставничкиот дом на Парламентот на Федерацијата, сепак, имаат проблем бидејќи потпретседателот на субјектот Рефик Лендо од СДА одбива да го потпише решението за именување на владата, а неговиот потпис е неопходен предуслов за законска постапка.

Медиумите во Босна и Херцеговина минатиот викенд објавија дека високиот претставник планира повторно да ги искористи своите овластувања во Бон и наводно веќе подготвил одлука за деблокирање на овој процес.