ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ЕДИ РАМA! „Косово денеска е независно, Србија и се предава на таа реалност“

Албанскиот премиер не престанува да шокира со нови изјави за т.н Косово.

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека „Косово денес е независно и дека Србија се предава на таа реалност што не може да се промени“ .

Сепак, тој додава дека „далеку е денот кога Србија ќе го признае Косово“.

– Компромисите што треба да ги направи Приштина, колку и да се болни за неа, се „чај од камилица“ во споредба со она што Белград треба да го прифати во дијалогот – рече албанскиот премиер.

Албанскиот премиер рече дека по средбата во Охрид гледа светлина на крајот од тунелот кога е во прашање дијалогот меѓу Белград и Приштина.

– Има таа светлина и секој чекор напред е чекор кон неа, а ние поминавме векови и децении кога секој чекор напред беше чекор во темнина – рече Рама во интервју за Политички дебатен клуб (КДП), македонски портал во албанскиот јазик.

Рама вели дека „Заедницата на српските општини е договор кој е потпишан и дека има посебно значење, бидејќи се работи за максимумот што Приштина може да го понуди на Белград и на српската заедница на Косово и Метохија“ .

На прашањето што мисли за гласното противење на Аљбин Курти за основањето на ЗСО, Рама вели дека „преминот од поетиката на опозицијата во прозата на власта е болен“.

– Таа транзиција не е лесна, особено кога поезијата е многу жестока, тогаш транзицијата е потешка, но тоа е нешто што им се случува на сите – рече Рама.

Според него, односите на Балканот никогаш не биле подобри, па дури и односите меѓу Белград и Приштина.

– Денеска имаме процес на нормализација на односите со помош на Европската унија и САД, што даде многу значајни и интересни сигнали во однос на можноста за крај на конфликтот и почеток на нова ера – вели албанскиот премиер. .

Рама вели дека односите меѓу Белград и Приштина се веќе подобрени, бидејќи „до вчера кој би помислил дека Аљбин Курти може да седне на маса со претседателот на Србија, Александар Вучиќ“.

– Ако сакаме Србија еден ден да му се извини на Косово, мораме да се помириме – рече албанскиот премиер.

– Простувањето не е така лесно, тоа е процес. Значи, мораме да постигнеме мир. А да се работи за мир е многу потешко… Има некои кои велат дека мирот е многу потежок од војната. Не отидов во војна, повеќе сакам мир. Се разбира, војната е последното средство – рече Рама.

Премиерот на Албанија тврди дека Балканот е регионот каде Русија има најголемо влијание на европскиот континент.

Зборувајќи за притисокот врз Србија да воведе санкции кон Русија, Рама рече дека поради ова не треба да се врши притисок врз Србија.

– Србија тоа не може да го направи ниту политички ниту технички. Србија заврши без руски гас. Не е Германија која може да чека и секоја втора сабота канцеларката да отвора друга платформа за течен нафтен гас во неа, преку која ќе купуваат далеку поскап гас од Катар и други земји – рече Рама, а пренесува Спутник.

Според него, интерес на Западот и на Албанците е Србија да влезе во ЕУ и САД, а не да се изолира.

– Кој е нашиот интерес? Србија да биде изолирана, Србија да се претвори во деструктивна сила или Србија да се интегрира со сите тешкотии, со сите пречки, со сите свои борби? Велам второто е поважно. Најважно за иднината на нашите деца во овој регион е да им ја пренесеме страста да не се борат едни против други – рече Рама.

Зборувајќи за судењето на поранешните лидери на ОВК, тој рече дека „страшен е фактот што Хашим Тачи бил однесен во Хаг без обвинение додека бил шеф на државата“.

– Ниту една друга земја не би го прифатила тоа, никогаш. И никој во која било друга земја не би се осмелил да го затвори претседателот и да му каже – „ајде, оди во затвор овде додека го формулираме обвинението“. Сега судењето започна. Ова е процес кој ќе биде тежок и долг. Но, верувам дека на крајот овој процес нема да успее да ја криминализира борбата за слобода на Косово. Во меѓувреме, ќе се потрудиме да не влијаеме на процесот, бидејќи не можеме да влијаеме на него, но ќе се потрудиме да го олесниме товарот со кал фрлен врз ОВК преку халуцинаторниот извештај на Дик Марти кој, за жал, се претвори во официјален извештај на Советот на Европа – рече Рама.

Тој рече и дека за него прашањето за ОВК и Хашим Тачи е од големо значење за нацијата и не само за Косово, туку и за целиот албански народ.