ШОК НА ПОГРЕБ! ДОКТОРОТ СТАНА ОД ковчегот! Се збогувале од него, а тој ОТИДЕ ДА СЕ ИЗМИЕ: Откри што се случило додека бил МРТОВ

Бизарната приказна за „воскреснувањето“ од мртвите пред една година изненади многумина, а еве што се случи…

59-годишниот народен лекар Годвин Угилу Амаду „воскресна“ два дена откако неговите колеги го прогласија за мртов, објавија нигериските медиуми.

Приказната која има елементи на ужас и вера во исто време се разви во областа на локалната самоуправа Тото во државата Насарава и медиумите објавија дека Амаду бил прогласен за мртов околу 6 часот наутро на 5 септември 2022 година, по што неговото тело било однесено во мртовечница.

смрт, гроб

Таму, Амаду остана додека лекарите и членовите на семејството го чекаа доаѓањето на неговиот најстар син Џејкоб Амаду од Абуџа, а кога дојде редот да биде погребан два дена подоцна, доживеа целосен шок додека Амаду стана од ковчегот во кој беше беа извршени последните обреди, беа направени подготовки пред последното испраќање на гробиштата.

Луѓето се разотидоа на сите страни

Како што можете да замислите, преплашената толпа се распрсна на сите страни, многумина од нив беа убедени дека Амадо се вратил како дух, а главниот лик на приказната го сподели своето искуство со дописникот на весникот The Nation.

Накратко, Амаду откри дека во јули почнал да чувствува болки во градите и нозете. Неговите нозе беа отечени и кога терапијата што сам си ја препиша не успеа, неговите две најстари деца во Абуџа и една од неговите ќерки во Лафија го натераа да оди во Федералниот медицински центар во Кефи.

Таму помина две недели, беше отпуштен со тврдење дека е здрав, но една недела подоцна се вратија силните болки во градите. Децата повторно го принудиле да оди во приватна болница, тој бил префрлен во Сојузниот медицински центар во Кефи, каде лекарите констатирале дека починал откако се борел за живот.

„Татко ми беше прогласен за мртов додека патував од Абуџа за да го видам во неговиот болен кревет. Стигнав во болница околу 10 часот, веќе беше доцна и гробарот ми дозволи да му го видам лицето. Побаравме да не го балсамираме и набрзина отидовме во селото да мобилизираме луѓе да ни помогнат да ископаме гроб за да можеме да го погребаме во рок од три дена од неговата смрт.

„На 7 септември го донесовме телото во селото во ковчег, го изложивме на местото каде што се грижеше за своите пациенти и тој одеднаш стана од ковчегот. Одеднаш сите забележавме дека ковчегот се тресе, а тој се разбуди и стана“, рече неговиот син Џејкоб и додаде:

„Одеднаш почувствував олеснување, се преселив во друг свет“

„Собрав храброст да му пријдам, но тој прво не рече ништо. Подоцна го однесов во бањата каде што се изми, а неколку часа подоцна ми побара храна. Потоа се опушти, а некаде навечер утредента почна малку да зборува, рече неговиот син.

Во интервју за дописникот на The National, Амаду рече дека и денес не може целосно да се сети на се што се случило , но рече дека јасно се сеќава дека во еден момент се грчел од болка, а неколку секунди подоцна почувствувал олеснување.

Според Амаду, тој потоа се преселил во друг свет.

Му благодарам на Бога што повторно ми даде живот откако ја вкусив смртта. Вистинско чудо е што Бог ми даде втора шанса и мислам дека деновите што ми ги даде повторно ќе му ги посветам нему и на проповедањето на неговото евангелие.

задгробен живот, смрт

„Луѓе, Бог е вистински!“

Моето патување до рајот беше мирно. Знам дека над мене се отвори облак и видов нешто како огромен златен сателит во вселената. Таму ме пречека многу висок ангел. Имаше прекрасен меч и нешто што личеше на златна коса. Кога погледнав назад, видов дека зад него стојат уште два ангели, држејќи брошури и книги со Божјите зборови во рацете. Накратко разговараа и ме пуштија во небесниот град“.

„Кога влегов во градот, запознав пријател од детството кој почина пред 22 години. Неговото име беше Чоко Агума. Ме однесе низ градот каде што сите беа посветени на обожавање на Бога. Видов и нешто што личеше на престолен Бог и можам да ви потврдам дека отидов во рајот, а не во пеколниот оган и успешно се вратив со храброст да го проповедам Евангелието до крајот на мојот живот. Бог е вистински!“, рече тој во интервју за Амада и додаде интригантна забелешка:

„Ми рекоа дека Христос е тој што ме разбудил, дека ме воскреснал од мртвите.

Тој ја опиша земјата на смртта како мирна, тивка и мирна. Сè што видов и доживеав ме турна да се променам и да се вратам кај Христос како мој Спасител“, рече меѓу другото до неодамна „покојникот“.

Неговиот син потврди дека се молел од неговото враќање:

„Мајка ми се плашеше, а јас се уште се плашам малку. Слушајте, го погледнав мртвото тело на татко ми, лично го купив ковчегот, бев сведок како е внесен во него… Неговото враќање кај живите ме шокираше. нема зборови“, заклучи тој.