ШОЛЦ ОДГОВАРА НА РУСКИТЕ ПРОВОКАЦИИ ЗА НАЦИЗМОТ И ГЕРМАНСКИТЕ ТЕНКОВИ: Многу јасно му кажувам на Путин дека само Русија е одговорна за војната!

Тенковите и другото оружје што Западот ќе и го достави на Украина нема да се користи за напад на руска територија, рекол германскиот канцелар, рече Зеленски. Во исто време, во интервју за германскиот весник Bilt am Sonntag, Шолц ги коментираше и изјавите на Путин дека „нацистичка Германија повторно стои“ против Русија.

Во неодамнешните договори меѓу некои западни земји и Украина, тие се договорија за нови испораки на оружје за нападнатата земја. Тој ќе добие неколку модели на тенкови и ракетни системи кои ќе му помогнат во одбраната. Меѓу другото, пакетот вклучува тенкови Леопард од германско производство, чиј извоз требаше да го одобри германскиот канцелар Олаф Шолц.

Како што подоцна го коментираше договорот за германските медиуми, тој и украинскиот претседател Володимир Зеленски се „согласија“ дека „западното оружје нема да се користи за напад на руска територија“. Според Солац, Западот испорачува тенкови за одбранбени цели.

Рускиот претседател Владимир Путин го спореди вооружувањето на Украина со тенкови од германско производство со Втората светска војна, но Шолц ја отфрла споредбата. Неговите зборови се дел од низата апсурдни историски споредби со кои тој ја оправдува агресијата против Украина“, рече тој, додавајќи дека „ништо не може да ја оправда оваа војна“.

„Многу јасно му кажувам на Путин дека само Русија е одговорна за војната“, додаде Шолц. Во интервју за германски Билд ам Зонтаг, тој исто така нагласи дека Путин никогаш не ѝ се заканувал на Германија или нему лично преку телефонски разговори со него.