ШПАНИЈА ПРЕД ПУКАЊЕ: Милион луѓе на улица, повик до армијата да изврши државен удар (ВИДЕО)

0

Новите потези на премиерот доведоа до голем излив на гнев кај голем број граѓани.

Педро Санчез се подготвува за зафатен и турбулентен втор мандат како премиер на Шпанија, откако неговата Социјалистичка партија ја врати власта со тоа што се согласи на длабоко контроверзна амнестија за каталонските сепаратисти . Ова ги налути десничарските партии и доведе до големи протести низ целата земја .

Гласањето за инвестирање во четвртокот доаѓа речиси четири месеци по неубедливите предвремени избори во јули, на кои владејачката Шпанска социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на Санчез беше тесно поразена од нејзините конзервативни ривали од Народната партија (ПП).

Санчез освои апсолутно мнозинство на изборите во четвртокот, обезбедувајќи поддршка од 179 од вкупно 350 шпански пратеници по бурната кампања. Иако PSOE го поздрави резултатот како доказ дека „демократијата секогаш ќе надвладее над вревата и темнината“, нејзината победа имаше висока цена и зависеше од поддршката на помалите регионални партии , вклучително и каталонските и баскиските националисти.

ПП, и покрај тоа што заврши на првото место на изборите во јули, се покажа неспособна да формира влада со поддршка на екстремно десничарската партија Вокс и други помали групи.

Санчез и неговите партнери во левичарскиот сојуз Сумар, сепак, успеаја да ја соберат потребната поддршка за нивната коалиција со многу ризичен потег: прифаќање на барањата за амнестија на двете главни каталонски партии за независност – прагматичната каталонска републиканска левица (ЕРЦ) и тврдокорната линија. Заедно за Каталонија.

Нацрт-законот, поднесен од PSOE во понеделникот, ќе понуди амнестија на стотици луѓе вклучени во напорите за постигнување каталонска независност во изминатата деценија.

Екстремно десничарските партии се бесни

Маневрирањето на Санчез – и фактот што тој ја отфрли таквата амнестија за време на изборната кампања – го навлече гневот на ПП и Вокс, кои го обвинија за лицемерие, помилување со сепаратистите и ставање на самоодржувањето пред националниот интерес.

ПП ја повика ЕУ да го измери предложениот закон, додека Вокс сугерираше дека вршителот на должноста премиер извршил „државен удар со големи букви“ . Прашањето со длабока поделба, исто така, доведе до големи демонстрации низ Шпанија и насилни судири меѓу полицијата и фашистите и неофашистите пред седиштето на ПСОЕ во Мадрид. За дополнително да се искомплицираат работите, Заедно за Каталонија веќе му кажа на Санчез дека не очекува негова безусловна поддршка во следните четири години.

Околу 170.000 луѓе вчера маршираа низ Мадрид против законот за амнестија, држејќи табли на кои пишуваше „Санчез предавникот“ и „Не ја продавај Шпанија“.

Санчез тврди дека амнестијата ќе и овозможи на Шпанија да ја сврти страницата на минатото.

Повикува војската да изврши државен удар

Група пензионирани воени команданти ги повикаа вооружените сили на Шпанија да извршат државен удар за да го соборат премиерот. Здружението на шпанските воени офицери објави манифест, потпишан од 50 членови, во кој ги повикува вооружените сили да го отстранат Санчез и да распишат општи избори.

Во текстот, кој е објавен на веб-страницата на здружението, не се откриваат имињата на потписниците.

Се вели дека пензионираните офицери се „загрижени за иднината на Шпанија“ . Тие инсистираат на тоа дека договорот ја укинува еднаквоста пред законот со бришење на „злосторствата од 2017 година кога сепаратистите направија неуспешен обид за незаконска независност“.

– Амнестијата е направена исклучиво поради личниот интерес на Санчез и ја остава правната држава беспомошна со укинување на казните и процедурите кои се во сила против криминалците кои беа протагонисти на споменатиот пуч – тврдат пензионираните полицајци.