Што се случува во телото ако јадете овесна каша секој ден?

Можеби не изгледа најпривлечно, исто така е малку досадно, дури може да биде малку невкусно ако не е засилено со додатоци како овошје и јаткасти плодови, но овесната каша е дефинитивно еден од најдобрите избори за појадок.

Овесот е едно од најпознатите и најомилените житарки во светот, познат по својата исклучителна хранлива вредност, а повеќе од двесте години луѓето одгледуваат и берат овес за храна и лекови. Во медицината, овесната каша се користи за лекување на проблеми со кожата и невролошки и гинеколошки проблеми, меѓу другото.

Иако овесната каша е еден од најздравите избори за појадок, за одредени здравствени проблеми, како што е гихт, не е најдобриот избор за секојдневна потрошувачка. Ако имате какви било здравствени проблеми, консултирајте се со вашиот лекар или нутриционист пред да направите какви било промени во вашата исхрана.

Овесната каша е цело зрно кое ви дава 13 грама протеини во една мала порција од половина шолја. Исто така, обезбедува речиси сто проценти од препорачаната дневна доза на манган. Овесната каша содржи и многу антиоксиданси, вклучувајќи витамин Е, токотриеноли, селен, фенолни киселини и фитинска киселина. Други хранливи материи кои телото ги добива од секојдневната потрошувачка на овесна каша вклучуваат витамин Б1, биотин, молибден, фосфор, бакар, магнезиум и други фитонутриенти.

Една од најдобрите придобивки од секојдневното консумирање овесна каша е тоа што на овој начин може да се спречи дебелината и вишокот килограми. Ова се случува благодарение на чувството на ситост и задоволство од глад што го дава овесната каша. Со овесната каша чувството на ситост трае подолго и придонесува за повеќекратни позитивни промени во организмот. Како прво, овесната каша обезбедува ниско ниво на енергија за долго време. Второ, овесната каша му обезбедува на телото вредни влакна, поради што чувството на ситост во желудникот трае подолго.

Нискиот гликемиски индекс на една порција овесна каша за појадок обезбедува енергија во утринските часови без големи флуктуации на шеќерот во крвта. Одржувањето на пониски нивоа на шеќер во крвта подолго време му помага на телото да ја регулира употребата на инсулин.

Нискиот гликемиски индекс на овесната каша, исто така, помага да се намали неконтролираната желба за храна предизвикана од ниското ниво на шеќер во крвта. На овој начин ќе го спречите прекумерното консумирање на масна, многу солена или слатка храна, која обично ја јадеме кога имаме неконтролирана потреба да јадеме.

Ако јадете овесна каша за појадок секој ден, може значително да го намалите и вкупниот дневен внес на калории, дури и за осумдесет проценти. Во една студија која ја споредуваше потрошувачката на појадок со висок и низок гликемиски индекс, беше откриено дека овесната каша спречува прекумерна потрошувачка на калории за време на другите оброци во денот.

Повеќето намирници со малку калории и масти нема да направат да се чувствуваме задоволни после јадење. Овесната каша е добар избор за да го постигнете тоа чувство на среќа и задоволство и здрава ситост, што исто така значи дека ќе јадете помалку во остатокот од денот. Дневното намалување на потребите за калории ќе резултира со одлично губење на тежината и промени во телесните масти.

Освен што ви помага да изгубите тежина, да ги намалите телесните маснотии и да спречите прејадување, овесната каша обезбедува и некои значајни здравствени придобивки. Други научно докажани придобивки од овесната каша се:

намалување на холестеролот
помал ризик од кардиоваскуларни заболувања
помал ризик од срцева слабост
посилен имунолошки систем
стабилизирање на шеќерот во крвта и намалување на ризикот од дијабетес тип 2
одличен извор на влакна кои штитат од рак на дојка
безбедна алтернатива на житариците за пациенти со целијачна или оние кои избегнуваат глутен во нивната исхрана
подолг животен век
Секој вид овесна каша е здрав оброк, но, како и кај другите видови храна, колку е помалку обработена, толку е поголема нејзината хранлива вредност. Поиграјте си со начините на консумирање овесна каша, можете да ја додадете во шејк, смути или јогурт. Омилените рецепти за мафини и колачи можете да ги збогатите со малку овес.

Овесната каша можете да ја користите како замена за житарки во секој оброк. Во омилениот рецепт со киноа, заменете ги обичните житарки со овесна каша. Искористете ги сите предности на овесната каша и ќе бидете многу задоволни од промените што ќе ги донесе на вашето тело, внатре и надвор.