ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЃОКОВИЌ!? „Неговите најблиски се загрижени, никогаш досега не било вака“

Чудни пораки на италијанска „Газета дело Спорт“ во кои тврдат дека неговата мотивација е на најниско ниво.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не е навикнат да нема освоено ниту еден пехар во новата сезона во март. Сите се надевавме дека ќе стигне до својот 25-ти Грен слем на Австралија опен, но за прв пат во полуфиналето беше сопрен од подоцнежниот шампион Јаник Синер, потоа не учествуваше на ниту еден од помалите турнири како Дубаи. , па разочара на Индијан Велс, каде веќе беше елиминиран во третото коло, додека се откажа од Мајами.

Претходниот период го посвети на релаксација и дружење , па беше чест гостин на фудбалски и кошаркарски натпревари, бројни „настани“ за познатите личности, додека дури и се „венчаше“ на Флорида . Она што сите го прашуваат е дали му недостига мотив да игра со иста посветеност и на 37 години, а додека Ноле уверува дека ништо не се сменило – Италијанците го тврдат спротивното.

Италијанскиот весник „Газета дело спорт“ објави текст во кој тој го нарече Ѓоковиќ „целосно празен и полн со сомнежи“ , додавајќи дека „повеќе не знае да победува“, а се прашуваат кога воопшто ќе се врати на теренот. со порака дека повеќе не е истиот тенисер од кој сите се плашат.  „Можеби сега најблиските се загрижени поради неговиот необичен недостаток на „канибалски“ апетит, кој изгледа празен и бара мотивација. Можеби тоа е отсуството на големите ривали Надал и Федерер, можеби е поради бранот млади тенисери кои направи да се чувствува како риба надвор од вода во 37. во годината… Фактите зборуваат сами за себе: Ѓоковиќ веќе не победува и сега е и на првото место на АТП листата“ , напиша Газета дело Спорт, заборавајќи што година беше зад Нолет, а исто така го пропушти бројот на недели на врвот на АТП листата (напиша 404, но всушност е 417).