Ѕвездата на Партизан се бори за живот: Играше против галактикосите на Реал Мадрид, беше миленик на Гробарите а сега го игра “најважниот натпревар”

0

Поранешниот напаѓач на Партизан, Бенфика, Реал Сосиедад и репрезентацијата на Црна Гора – Андрија Делибашиќ (41) успешно оперирал тумор на мозокот и моментално е во процес на закрепнување…

Андрија Делибашиќ, поранешниот напаѓач на белградски Партизан, Реал Сосиедад, Мајорка, Бенфика и уште неколку шпански клубови, ја води животната битка.

На Делибашиќ неодамна му беше дијагностициран тумор на мозокот. Тој беше успешно опериран и моментално е во процес на опоравување. На неодамнешниот квалификациски натпревар за пласман на ЕП 2024 меѓу Црна Гора и Србија, навивачите на двете репрезентации скандираа по него и му посакаа брзо закрепнување.

Делибашиќ моментално е тренер на црногорскиот морнар од Бар, а претходно беше асистент во Партизан и Будуќност. Првите фудбалски чекори ги направи во Сутјеска од Никшиќ, каде е роден во 1981 година. Како талентиран напаѓач на 14-годишна возраст се пресели во белградски Партизан, за чиј сениорски тим дебитираше четири години подоцна.

Гробарско милениче

За Партизан одигра 100 натпревари и постигна 48 гола. Во тие години тој беше еден од милениците на навивачите на белградскиот клуб. Со Партизан освои две титули во државното првенство и еден Куп. Тој беше еден од најважните играчи во таа генерација на црно-белите.

Постигна многу важни голови, а можеби најмногу се памети по тоа што при првото влегување на Партизан во Лигата на шампионите беше единствениот стрелец на белградскиот клуб во групната фаза. Постигна голови против Порто и Марсеј.

Кога веќе седнавме во временската машина, вреди да се напомене дека Партизан ја освои Лигата на шампионите таа сезона под тренерот на славниот германски репрезентативец Лотар Матеус, нокаутирајќи го англискиот Њукасл, кој беше големи фаворити, во последното квалификациско коло.

Галактикос во Белград

Во многу силна група од Лигата на шампионите, тој одигра многу добро, ремизирајќи ги сите три домашни натпревари против Порто, Марсеј и големиот Реал Мадрид. 

На мечот со Реал, за кого играа асови како Роналдо, Зидан, Раул, Роберто Карлос, Бекам, Луис Фиго, Роберто Карлос, Касиљас… Партизан одигра сосема рамноправен натпревар, па дури и беше малку поблиску до победа.

Оваа информација доволно говори за силата на црно-белиот тим во тоа време. Нападот на Партизан го предводеа Делибашиќ, Ивица Илиев и Саша Илиќ, додека Тарибо Вест, поранешна ѕвезда на Интер, беше на чело на одбраната. Делибашиќ во тој момент беше голема ѕвезда во Партизан и Србија и Црна Гора. Се очекуваше дека ќе има одлична кариера.

Поддршка од навивачите на Реал Сосиедад

На крајот од сезоната се пресели во Мајорка за 4,5 милиони евра. Следните три години ги помина на позајмица во неколку европски клубови, меѓу кои Бенфика и Реал Сосиедад.

Покрај навивачите на Партизан, Црна Гора и Србија, јавна поддршка преку социјалните мрежи му испратија и навивачите на баскискиот клуб од Сан Себастијан.

„Многу охрабрување и сила, Андрија! Ние сме со тебе во најважниот натпревар и знаеме дека ќе го добиеш“, напишаа навивачите на Реал Сосиедад, а пренесува мадридска Марка.

Делибашиќ за репрезентацијата на Црна Гора играше од 2009 до 2013 година. На 20 настапи постигна шест гола.