„Јадеме сурово месо од бел кит за да преживееме!“ Вака всушност изгледа животот на Арктикот!

0

Малкумина знаеја како стојат работите кога станува збор за оваа тема.

Во оддалечениот град Инувик, во северозападните територии на Канада, кога ќе завладее зимата, заедницата од 3.500 жители мора да преживее 33 дена без сончева светлина, а температурите паѓаат до -40 степени, па така 24-годишната Вилоу Ален, чиј Домот е токму тука, мораше да живее од земјата за да преживее.

Израсната на Арктикот, Вилоу живеела на сурово месо од белуга кое нејзиното семејство го ловило во лето, а на пролет ловеле гуски и карибу, еден вид ирваси. Вилов, која студира социјална работа на Универзитетот во Саскачеван во Канада, објасни како изгледа нејзиниот живот кога ќе се врати кај семејството по испитите.

 Ајде да одиме на брегот и да ловиме китови белуга. Јадеме кожа или маснотии, а китовите секако можете да ги јадете сурови, замрзнати или варени. Имаат многу силен вкус. Кога се суши, текстурата е како говедско месо. Не е како ништо што сум јадела… Отсекогаш било дел од културата на Инувијалуит… Никогаш не земаме повеќе отколку што ни треба, објаснува таа.

Само на Инувијалутите им е дозволено да купуваат и продаваат китови белуга, па затоа Вилов мора да добие посебна дозвола за транспорт на месото на југ.

 Обично ловиме различни животни. Напролет ловиме гуски и ги замрзнуваме. Во август ловиме карибу кога мигрираат од Алјаска. Ја јадеме супата од карибу што секогаш ја прави моето семејство. Во зима ловиме лос и одиме на риболов на мраз, додека во септември и октомври има бобинки низ целата земја – објасни таа. Вилоу, која сега е модел и инфлуенсер, живеела толку далеку што, на пример, морала да патува 15 часа до првото кафуле или Мекдоналдс – „луксуз“ што повеќето го земаат здраво за готово.

Суровите зимски месеци бараа моторни санки за движење, а таа носеше традиционални муклук — чизми направени од фоска кожа или лос и карибу нозе — за да се загрее.

Инувик, единствениот град во регионот, се наоѓа на најголемата слатководна делта во Канада, така што е полесно да се патува со брод во лето, а две општи продавници ги нудат најважните работи. Ова значи дека Инувијалуитите користат низа традиционални ловни методи, како што се харпуни и риболовни столбови, за да обезбедат храна и да направат облека.

Животните како лос, карибу и зајаци отсекогаш биле нешто на кое се потпиравме за храна и облека што традиционално ни помагаат да ги преживееме суровите зими – рече Вилоу и објасни дека Инувијалуитите се многу ориентирани кон заедницата и го слават крајот на зимата со традиционални игри, а потоа додаде: „Се собираме и ја славиме промената на Сонцето. Тоа се вика џамбори со мошус.

Таа, исто така, објасни дека Инувијалуитите користат традиционална медицина. Посебно е познат чајот од лабрадор, кој се подготвува од растенија и состојки кои се наоѓаат во нивната природна средина од сок од дрвја.

– Чајот од лабрадор помага при болки во грлото, конгестија на градите, кашлица, инфекции на белите дробови и болки во мускулите. Секогаш го подготвувавме ова на оган. Има неверојатен вкус – објасни таа. Вилов сега живее со своето момче во провинцијата Саскачеван додека таа студира на универзитет и го посетува своето семејство колку што може почесто.

– Би сакала моите деца да ја запознаат нашата култура на север – заклучи таа.