„ЈАС СУМ АЛЕКСАНДАР“ Претседателот на Србија отворил профил на ТикТок: Погледнете го неговото првото видео на оваа социјална мрежа (ВИДЕО)

Претседателот Вучиќ ги воодушеви своите поддржувачи со својот профил на социјалната мрежа ТикТок.
На ТикТок, една од најбрзо растечките социјални мрежи во светот, од денеска е и претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ.

ТикТок претежно собира млади луѓе и затоа го претставува вистинското место каде претседателот на забавен начин ќе ги доближи своите активности до TikTokers, но и ќе ги интересира младите за политика, бидејќи меѓу нив секако има и некои од идните лидери на Србија.

Вучиќ на профилот „@jasamaleksandar“ објави видео од прославата на 15 години Српска напредна странка во Шабац.

– Мојата средба започнува за само еден час, а можам да разговарам со вас уште неколку минути бидејќи го изградивме тој прекрасен автопат, па до два часот ќе стигнам до Белград – се слуша говорот на претседателот .

Да потсетиме, Вучиќ има профили и на социјалните мрежи „Инстаграм“ и „Х“ каде објавува видеа и фотографии од секојдневните активности кои граѓаните будно ги следат.

Александар Вучиќ ја извршува функцијата претседател од 2 април 2017 година, по победата на претседателските избори.

Тој ја гледа Србија како економски обновена, организирана, модерна европска земја, регионален лидер во економијата, политиката, инфраструктурата, енергијата, стабилноста од секаков вид, афирмацијата на човековите права и слободи, но и во образованието, културата, науката, просветителството, спортот. и стапката на наталитет.

Добитник е на наградата „Капетан Миша Анастасијевиќ“ за личност на 2012 година, како и на наградата „Личност на годината 2013“ во изборот на „Независних новина“ на Босна и Херцеговина.

Ги доби и наградите „Човек на годината 2013“ во изборот на европското списание „Ман“, „Најевропски 2013“ во изборот на меѓународната организација „Прва европска куќа“, „Видовдан награди 2013“. која ја доделува Градот Крушевац и наградата „Регионален лидер 2014“ по избор на регионалното жири и читателите на „Вечерњи лист“ од Босна и Херцеговина.

Тој е страствен читател, особено на литературата од областа на историографијата и геополитиката, но и на српската и светската литература. Тој има завидна лична библиотека.

Тој игра шах, сака да гледа кошарка и фудбал.

Течно зборува англиски и руски, користи француски и учи германски.

Оженет е со Тамара Вучиќ, таткото на Данило, Милица и Вукан.