ЈА ИЗГУБИ „ГЛАВАТА“ – Контроверзниот тенисер од Казахстан за 30 секунди СКРШИ ТРИ РЕКЕТИ (ВИДЕО)

Тенисерот од Казахстан Александар Бублик (АТП: 50.) се најде во центарот на вниманието поради своето скандалозно однесување на мечот на АТП турнирот во Монпеље против Французинот Грегоар Барере бидејќи за само 30 секунди скрши три рекети.

За време на тај-брејкот од решавачкиот трет сет, во моментот кога губеше со резултат 6:0, тенисерот од Казахстан целосно ги загуби разумот и контролата и целиот гнев што го почувствува излезе на рекетите.

Првиот го скрши веднаш по завршувањето на бодот, а потоа се упати на своето место на клупата и извади уште два рекета и со неколку брутални удари целосно ги уништи.

Очигледно, ваквото однесување не и се допадна на публиката, која го исвиркуваше неговиот потег.

Особено бурно реагирале откако од торбата го извадил вториот рекет, а вкупно третиот, по што ја наведнал главата и заминал на своето место, а набрзо потоа го загубил мечот.

Инаку, 25-годишниот Казахстан со руско потекло беше најдобро рангиран на АТП листата на крајот на февруари минатата година, кога ја зазеде 30-тата позиција.